zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za znečištění řeky v Jablonci má Cikautxo platit čtvrt milionu Kč

15.01.2016
Voda
Firemní ekologie
Havárie
Šlendryján
Za znečištění řeky v Jablonci má Cikautxo platit čtvrt milionu Kč

Za znečištění říčky Mohelky v Jablonci nad Nisou vyměřila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu čtvrt milionu korun jablonecké firmě Cikautxo CZ. Firma zanedbala pravidla pro nakládání se závadnými látkami a ohrozila tak podzemní i povrchovou vodu, sdělila dnes ČTK mluvčí inspekce Radka Burketová. Vyjádření firmy k pokutě ČTK zjišťuje.

Česká inspekce životního prostředí dostala loni opakovaně upozornění na pěnění vody v řece Mohelce v Jablonci nad Nisou-Kokoníně. Ve spolupráci s policií a vodoprávním úřadem inspektoři zajistili vzorky znečištěné vody. Analýzy prokázaly poměrně vysoké koncentrace tenzidů, které se mimo jiné používají k odmaštění povrchů a jsou součástí speciálního výrobku používaného v technologii firmy Cikautxo.

"Ve firmě jsme na základě výsledků rozborů provedli kontrolu a zjistili zanedbání pravidel při ochraně vod. Společnosti jsme okamžitě uložili opatření k nápravě nezákonného stavu a zároveň jsme zahájili řízení o pokutě. Při stanovování její výše jsme zohlednili i to, že firma neplnila předepsaná technologická pravidla opakovaně," vysvětlila výši pokuty ředitelka libereckého inspektorátu ČIŽP Hana Kolářová. Cikautxo CZ vyrábí v Jablonci pryžové díly zejména pro automobilový průmysl.

Podle Kolářové je případ o to závažnější, že znečištění ohrozilo jeden ze zdrojů pitné vody pro hlavní město. Mohelka totiž patří do povodí Jizery, která je zdrojem pitné vody pro Prahu. "Závadná látka sice nezpůsobila okamžitý úhyn ryb, ale nesporně došlo k jejich ohrožení. Poškození rybí osádky může mít dlouhodobější charakter," dodala k případu Kolářová.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
B.I.D. Services, s.r.o.
14
11. 2019
14.11.2019 - Konference
Praha, EXPO LETŇANY
EKONOX s.r.o.
17
1. 2020
17.1.2020 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
EKONOX s.r.o.
23
1. 2020
23.1.2020 - Seminář, školení
Regionální centrum Olomouc
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí