zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do světového finále soutěže Energy Globe Award postoupil poprvé také český zástupce

13.01.2016
Obecné
Do světového finále soutěže Energy Globe Award postoupil poprvé také český zástupce

Do světového finále soutěže ekologických projektů Energy Globe Award, jehož národní kola probíhají v 177 zemích světa včetně České republiky, byl poprvé v historii nominován český projekt

Jeho realizátor, Jiří Marian, dokázal díky unikátnímu energeticky úspornému řešení snížit provozní náklady Hotelu a vinařství Galant v Mikulově na Jižní Moravě. Finále soutěže proběhne 19. ledna 2016 v íránském Teheránu.

Projekt Jiřího Mariana v roce 2013 zvítězil v českém kole soutěže, které pod názvem E.ON Energy Globe Award ČR pořádá společnost E.ON. ,,Odbornou porotu tento projekt zaujal zajímavým využitím moderních technologií v běžném firemním provozu. Přestože je Hotel a vinařství Galant rozsáhlým objektem, chytře využívá nejen přebytky tepla a odpadní vody, ale také skleníkové plyny. A to nejen k výrobě vína, ale také k provozu wellness," vysvětluje Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie, a.s.

Účastníci světového finále budou 19. ledna v íránském Teheránu soutěžit v pěti základních kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. Projekt Hotel a vinařství Galant byl nominován v kategorii Vzduch. ,,Rozhodně je to pro nás zajímavá událost. Rád bych si na světovém finále potvrdil, že naše rozhodnutí a investice má smysl. Zkrátka, zda jsme se před těmi pěti, šesti lety vydali správnou cestou," vysvětluje Jiří Marian, majitel Hotelu a vinařství Galant, a dodává: ,,Pokud by to byl právě náš projekt, který vyhraje, měl bych pocit pýchy nebo ješitnosti. Nevím, jak to správně pojmenovat," doplnil Marian. V případě vítězství ve své kategorii získá český projekt odměnu 10 000 Euro.

Mezinárodní ocenění Energy Globe Award je nejprestižnější světovou soutěží ekologických projektů, které usilují o úspory energií a ochranu přírody. V České republice se soutěž pod názvem E.ON Energy Globe Award ČR koná již od roku 2008, letos proběhne její 8. ročník. Celkem bylo v České republice do soutěže přihlášeno již 1 570 ekologických projektů. Více informací o soutěži je možné najít na webu www.ekologickyoskar.cz.

O soutěži E.ON Energy Globe Award ČR

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, známá mezi odbornou i laickou veřejností jako ekologický oskar, oceňuje projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Jedná se o mezinárodní soutěž, kterou v České republice již po několik let pořádá energetická společnost E.ON.

O společnosti E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65.000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4.000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí cca 9 %.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí