zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé v Hradci budou třídit plast a papír do zvláštních popelnic

18.01.2016
Odpady
Urbánní ekologie
Lidé v Hradci budou třídit plast a papír do zvláštních popelnic

Zhruba třetina lidí ve stotisícovém Hradci Králové dostane od dubna možnost třídit papír a plast do zvláštních popelnic či pytlů, které budou mít doma. Město tím chce snížit objem netříděných odpadů ukládaných na skládku. Popelnice či pytle k třídění lidé dostanou zdarma. ČTK to dnes řekl odpadový hospodář města a ředitel Hradeckých služeb Radek Sokol.

K většímu třídění odpadů v domácnostech vede město chystané zpřísnění odpadových zákonů. Například od roku 2024 již nepůjde na skládky ukládat ve směsném odpadu různé recyklovatelné odpady. Podle Sokola se také očekává výrazné zvýšení poplatků za ukládání směsného odpadu na skládky z nynějších 500 korun za tunu až na 1800 korun během následujících osmi let.

Vstup do systému třídění plastů a papíru bude pro domácnosti dobrovolný. Lidé ale budou muset počítat s tím, že směsný komunální odpad jim budou Hradecké služby vyvážet místo každý týden jen jednou za dva týdny. Plast se bude svážet jednou za dva týdny, papír jednou za měsíc. Frekvence popelářských vozů v ulicích tak zůstane na dosavadní úrovni. Kdo nebude mít možnost kam dát doma nádobu či pytel na plast nebo papír, bude moci nadále odpad třídit do současných barevných kontejnerů. Míst s barevnými kontejnery je po Hradci Králové 650.

Do nového systému budou od jara zahrnuty ulice a lokality rodinných domků, nebude se tedy týkat sídlišť. Systém bude zaveden i na Velkém a Malém náměstí v historickém centru města, kde však bude svoz směsného odpadu zachován jednou týdně. Zahájení projektu, který se dotkne 30.000 až 40.000 lidí, bude předcházet informační kampaň.

Město již projekt třídění plastů a papíru v domácnostech podle Sokola v minulých letech úspěšně testovalo ve čtvrtích Malšova Lhota a Svinary. Více než deset let město také úspěšně provozuje obdobný systém svozu bioodpadu z domácností prostřednictvím hnědých popelnic.

Hlavními náklady projektu bude nákup 14.000 nádob na třídění asi za osm milionů korun. Naopak vyšší výnos by mělo město mít z vytříděného odpadu a také by mělo méně platit za ukládání na skládku. Dopad projektu na rozpočet města by měl být přibližně nulový.

Celkové náklady města na odpady by letos měly činit asi 86 milionů korun a vedle vyvážení popelnic zahrnují i provoz sběrných dvorů, kompostování, vyvážení odpadkových košů či likvidaci černých skládek a autovraků. Na poplatcích za popelnice od lidí a za třídění od společnosti EKOKOM by mělo město letos získat asi 48 milionů korun. Základní platba poplatku za popelnice v Hradci činí 500 korun za dospělou osobu a v platnosti je od roku 2008.

Zdeněk Rychtera

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí