zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeň obmění za sedm milionů korun přístroje pro měření imisí

21.01.2016
Ovzduší
Urbánní ekologie
Plzeň obmění za sedm milionů korun přístroje pro měření imisí

Plzeň obmění za více než sedm milionů korun 13 z 25 přístrojů na zjišťování koncentrace oxidů síry, dusíku a uhlíku i ozonu. Městské přístroje jsou zastaralé, zbylých 12 už město vyměnilo. Na novou technologii pro měření imisí požádá Plzeň do koce ledna o dotaci z evropského operačního programu Životní prostředí, řekl ČTK náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Dotace by činila přes šest milionů korun z celkových nákladů téměř 7,3 milionu Kč . Tolik bude stát nákup analyzátorů a jejich zabudování do systému sběru, přenosu a zpracování dat. Pokud město podporu z EU získá, budou nové stanice fungovat už od letošního podzimu. Pokud EU nepřispěje, naplánuje město investici do rozpočtu na rok 2017.

"Vyměníme dosluhující analyzátory na jedné mobilní a třech stacionárních stanicích na území města. Jsou morálně opotřebené, některé za hranicí životnosti a jejich obnova je nevyhnutelná," uvedl Kotas.

Monitorovací síť kvality ovzduší provozuje Plzeň prostřednictvím své Správy informačních technologií města od roku 1995. Funguje na pěti pevně umístěných a jedné mobilní automatické monitorovací stanici, která se využívá podle potřeby na různých místech města. Nynější výměna dosluhujících analyzátorů se týká mobilní stanice a stacionárních stanic v centru Plzně, na Lochotíně a na Slovanech.

Celá měřicí síť byla v minulosti pořízena z městských peněz s významnou finanční podporou evropského programu PHARE. Zahrnuje ještě stanice ve Skvrňanech a na Borech, které byly už dříve obnovené z jiného dotačního programu. Nejvíce vybavená je stanice Plzeň-Slovany, která byla v roce 2004 začleněna do státní imisní sítě a má akreditovaný měřicí program. "Veškerá data z monitorovacích stanic vyhodnocuje Český hydrometeorologický ústav, s nímž spolupracujeme," dodal Kotas.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí