zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Supermarkety proti plýtvání jídlem

23.01.2016
Obecné
Supermarkety proti plýtvání jídlem

Ovoce a zelenina, jež se neprodají, nově hned následující den končí v potravinových bankách. Dosud se zlevňovaly nebo vyhazovaly. Pilotní projekt začal fungovat v patnácti hypermarketech v Ostravě, Praze a v Brně. Brzy se zapojí i obchody v dalších regionech. Zároveň jde o další krok, jak zabránit plýtvání. Novou službu banky vítají, momentálně jim totiž docházejí zásoby. Darovaných potravin sice přibývá, narůstá ale také počet lidí, kteří o jídlo žádají.

Letošní rok je pro potravinové banky zlomový. Obchodní řetězce totiž nemusí platit DPH z darovaných potravin, a tak začaly na charitu dávat víc. K tomu se chystá v polovině listopadu další Národní potravinová sbírka, do které se zapojí rekordně přes 460 obchodů.

Jídlo z pražské potravinové banky dostává 96 organizací, nově o pomoc požádalo dalších pět, což je pomoc pro zhruba 10 tisíc lidí. ,,Uspokojit je není vůbec jednoduché, řekla bych, že jsme zhruba na 20 % toho, co by oni rádi od nás dostávali," řekla předsedkyně pražské potravinové banky Věra Doušová. Zásoby v bankách rychle ubývají. Co dostanou, většinou ten den rozdají.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí