zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národní geoportál INSPIRE již pět let v provozu

28.01.2016
GIS - mapy
Národní geoportál INSPIRE již pět let v provozu

CENIA si koncem ledna 2016 připomene pětileté výročí provozu Národního geoportálu INSPIRE http://geoportal.gov.cz, který je v České republice centrálním rozhraním pro data a služby spadající do působnosti směrnice INSPIRE a zároveň je i kontaktním místem pro přístup k evropskému INSPIRE geoportálu. Hlavním cílem naplňování směrnice INSPIRE je poskytnout větší množství kvalitních a standardizovaných prostorových informací, zejména pro vytváření a uplatňování environmentálních politik Společenství na všech úrovních členských států.

Prvních několik měsíců provozu probíhalo v pilotním režimu za postupného doplňování funkcionalit až do stavu, ve kterém je geoportál nyní. Průběžně jsou aktualizována zobrazovaná mapová data, stále jsou doplňovány nové mapové kompozice a prováděny aktualizace technického řešení v souladu s nejnovějšími technologickými trendy a legislativními požadavky.

Kromě dat spadajících pod směrnici INSPIRE jsou na geoportálu samozřejmě k nalezení i další datové sady, které jsou používány k výkonu veřejné správy na území České republiky, popř. jsou jinak zajímavé pro veřejnost. Národní geoportál INSPIRE je rozhraním pro přístup k tematickým mapovým datům několika desítek subjektů - od centrálních orgánů veřejné správy, krajské úřady, obce, výzkumné instituce, až po soukromé firmy - a zobrazovanými daty pokrývá širokou škálu oborů činnosti. Primárními uživateli Národního geoportálu INSPIRE jsou instituce využívající prostorová data, ať již to jsou úřady, vzdělávací instituce nebo soukromé firmy, data jsou však dostupná komukoliv, včetně nejširší veřejnosti.

Za svoji dosavadní dobu provozu Národní geoportál INSPIRE obsloužil téměř dva miliony uživatelů, kteří si stáhli přes 60 TB (terabytů) mapových dat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí