zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lovosice snížily poplatek za odpad o polovinu

27.01.2016
Odpady
Urbánní ekologie
Lovosice snížily poplatek za odpad o polovinu

Lovosice snížily od ledna poplatek za odpad o polovinu. Město věří, že se to projeví v částkách, které každoročně vymáhá. Chybějící peníze v rozpočtu má pokrýt daň z nemovitosti, kterou naopak radnice zvýšila. ČTK o tom informovalo vedení Lovosic.

Obyvatelé Lovosic zaplatí za letošní rok za svoz odpadu místo původních 492 korun částku 250 korun. "S neplatiči za odpady se potýkáme stejně jako v jiných městech, dlužné částky loni dosáhly zhruba dvou milionů korun. Doufáme, že tím, jak se sníží poplatek, klesne i celková částka dluhů, které vůči městu vznikají," řekl lovosický starosta Milan Dian.

Vyhláška o místním poplatku za odpady platí od 1. ledna 2016. O změnách rozhodli zastupitelé města na zasedání loni v prosinci. Zastupitelé zároveň zvýšili daň z nemovitosti. "Navýšení daně z nemovitosti se nejvíce dotýká podnikatelských subjektů. Firmy si ale mohou zvýšené náklady částečně kompenzovat v daňovém přiznání, neboť se jedná o odpočitatelnou položku, o kterou si mohou snížit daňový základ," uvedla vedoucí ekonomického odboru Dagmar Wágnerová. V Lovosicích tak letos platí koeficient 2, rozmezí, z něhož si obce mohou vybrat, je od jedné do pěti.

Efektivnost změn při výběru poplatků a daní chce město průběžně sledovat. Celkové náklady na svoz odpadu se v Lovosicích ročně pohybují kolem 11 milionů korun. Z poplatku od obyvatel se do městské pokladny loni vrátilo 4,3 miliony korun. Město registruje 1362 dlužníků, kteří poplatek za odpady neuhradili.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí