zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Provozovatel nezajistil v době kompostovacího procesu odsávání vznikajících intenzivních plynů, dostal pokutu sto tisíc

03.02.2016
Ovzduší
Bioodpady
Šlendryján
Provozovatel nezajistil v době kompostovacího procesu odsávání vznikajících intenzivních plynů, dostal pokutu sto tisíc

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Brně uložili společnosti JOGA LUHAČOVICE, s.r.o. pokutu sto tisíc korun za provozování kompostárny ve Slavičíně v rozporu s provozním řádem. Firma porušila zákon o ochraně ovzduší.

Při kontrole kompostárny v červnu 2013 inspektoři zjistili, že v prostoru kompostovací haly byly v době kontroly založeny tři zakládky kompostovaných materiálů (krechty). Z nich viditelně docházelo k uvolňování plynu s koncentrací amoniaku. Hala kompostárny byla pouze přirozeně provětrávána průvanem.

,,Provozovatel porušil svoji povinnost tím, že v době kompostovacího procesu nezajistil odsávání vznikajících plynů pomocí vzduchotechniky do biofiltru a ten nebyl v provozu, jak stanovoval provozní řád kompostárny schválený příslušným krajským úřadem. Plyny s intenzivním zápachem tak průvanem unikaly do okolí kompostárny. Přitom nadměrný zápach v okolí kompostárny byl předmětem opakovaných stížností místních obyvatel," řekl Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně. Provozovatel se proti uložení pokuty odvolal, ta však byla Ministerstvem životního prostředí potvrzena.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí