zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé v Aši více třídí odpad, ušetří tak na poplatcích

05.02.2016
Odpady
 Lidé v Aši více třídí odpad, ušetří tak na poplatcích

Díky motivačnímu systému se v Aši v loňském roce vytřídilo více odpadu. Množství vytříděného plastu v roce 2015 stouplo ve třináctitisícovém městě na 18 tun, papíru se vytřídilo 51 tun. Za poctivé třídění plastu a papíru mají občané Aše šanci získat slevu na poplatcích za odpad, sdělil dnes ČTK mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Aby občané více třídili odpad, zavedlo město v roce 2013 takzvaný pytlový systém. "Princip spočívá v adresnosti třídění plastu a papíru za pomoci čárového kódu, kterým jsou odevzdané pytle se shromážděným odpadem opatřovány. Kód identifikuje osobu, která odpad odevzdala. V závislosti na množství takto vytříděného odpadu je účastníkům odečtena částka z ročního poplatku, který platí za svoz odpadu. V Aši je dle obecně závazné vyhlášky stanovena výše tohoto poplatku na 600 korun za osobu a rok," uvedl Vrbata.

Zatímco v roce 2014 občané Aše vytřídili 16 tun plastu a 46,4 tuny papíru, loni se množství tříděného odpadu zvýšilo na 18 tun plastu a 51 tun papíru. "Počet účastníků třídění byl v obou obdobích téměř shodný - v roce 2014 třídilo 309 osob, v roce 2015 o devět více. Nejpilnější třídič ušetřil 738 korun. Dle schválených pravidel bylo z jeho poplatku odečteno 500 korun a zbývajících 238 korun se odečetlo z poplatku rodinného příslušníka," doplnil mluvčí.

V Aši mohou občané třídit odpad nejen s pomocí pytlového systému. Fungují zde dva sběrné dvory a už od 90. let minulého století jsou po městě rozmístěny barevné separační kontejnery. Lze tam odkládat nejen papír a plast, ale také sklo a kov, do dalších drobný elektroodpad a v poslední době také textil. Od loňského roku mohou lidé zdarma odevzdávat rovněž bioodpad.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí