zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výbor doporučil schválit atomový zákon s technickými úpravami

08.02.2016
Atomová energie
 Výbor doporučil schválit atomový zákon s technickými úpravami

Sněmovní hospodářský výbor minulý týden doporučil Sněmovně schválit nový atomový zákon. Navrhl do něj vložit některé jen legislativně technické úpravy, které podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové nemění zásadní body zákona. Výbor současně s tím odmítl výraznější zásahy, například návrh, aby určitá množství radioaktivních materiálů nespadala pod dohled úřadů.

Výbor odmítl pozměňovací návrhy Václava Zemka (ČSSD), které vycházely z požadavků vědecké obce, aby s určitým množstvím přírodního nebo ochuzeného uranu a thoria bylo možné zacházet bez úředního povolení či registrace. Podle Drábové by to znamenalo vyjmout uvedené radionuklidy z režimu umožňujícího důslednou kontrolu nešíření jaderných materiálů, které mohou být využitelné pro nikoli mírové účely. S návrhem vyslovila zásadní nesouhlas a varovala mimo jiné, že by to znamenalo porušení mezinárodních závazků.

Poslanci nepodpořili ani další pozměňovací návrh, který zmírňoval požadavky na opatření proti radonu a také rušil přestupek spočívající v jejich neplnění. Podle návrhu by pokuta pro vlastníky nemovitostí, v nichž radon překročí stanovený limit a oni proti tomu nic nepodniknou, mohla činit až čtvrt milionu korun. Některým poslancům připadal trest jako vysoký. "Nad tím se ještě zamyslíme," poznamenala Drábová.

Nový atomový zákon má mimo jiné zpřesnit technické požadavky a procesní pravidla pro provoz stávajících a spouštění nových bloků jaderných elektráren. Nahradí dosavadní zastaralý zákon z roku 1997.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí