zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Provozy, které zápachem obtěžují okolí, mohou žádat o dotace

08.02.2016
Ovzduší
Firemní ekologie
Provozy, které zápachem obtěžují okolí, mohou žádat o dotace

Až 50 milionů korun mohou získat firmy a provozy, které svým zápachem obtěžují okolí či zamořují životní prostředí některými těžkými kovy. Ministerstvo životního prostředí se Státním fondem životního prostředí ode dneška zahájí výzvu. Firmy, města, kraje a veřejné výzkumné instituce tak budou moci do konce 29. dubna posílat úřadu náměty. Informace zveřejnilo ministerstvo na svém webu.

Polovinu peněz mohou využít například kompostárny nebo lakovny čili provozovatelé takových zdrojů, kteří způsobují zápach. Jde o podniky, které již dlouho neúspěšně řeší stížnosti na obtěžování zápachem. O dalších 25 milionů korun se mohou ucházet naopak provozy, které vypouštějí do ovzduší těžké kovy, jako třeba olovo, kadmium nebo rtuť. Jsou to zejména malé sklárny.

Problém podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) vzniká většinou tam, kde se dříve nedomyslelo územní plánování a povolila se průmyslová zástavba v těsné blízkosti obytných domů, anebo se naopak domy dostavěly blíže k továrnám.

Ministerstvo podle Brabce historicky poprvé nabízí možnost, aby si podniky mohly dovybavit provozy sofistikovanými technologiemi na odstraňování pachu nad rámec toho, co jim předepisuje evropská i národní legislativa. "Na nová zařízení přispějeme z části, maximálně 60 procenty z celkových nákladů, zbytek si firmy uhradí samy," uvedl ministr.

Projekty se musí uzavřít do konce roku 2019. Žadatel může dostat od půl milionu do 10 milionů korun. Při hodnocení projektů přitom ministerstvo zohlední ty provozy, které se nacházejí přímo v obytné zástavbě nebo v blízkém okolí. Zvýhodněním může být i důkaz, že si lidé z okolí již v minulosti na zápach stěžovali.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí