zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Opel přijde s dostupným elektromobilem v roce 2017

18.02.2016
Ekologická auta
Opel přijde s dostupným elektromobilem v roce 2017

Trh s elektromobily se začíná navzdory všem překážkám a problémům zvolna probouzet. V očekávání dostupného modelu Tesla 3 se velké automobilky pouštějí do vlastních projektů, které by mohly malému americkému výrobci konkurovat. Jedním z nich bude i Opel (a Vauxhall), který na evropských trzích nabídne již příští rok model Ampera-e. Nebude se jednat o druhou generaci dnes známé plug-in hybridní Ampery, ale o ,,klon" již představeného modelu Chevrolet Bolt (na titulním snímku).

Uvedení Ampery-e potvrdila Mary Barra, výkonná ředitelka automobilky GM, pod kterou jak Chevrolet, tak Opel či Vauxhall spadají. ,,Ampera-e má potenciál změnit trh s elektromobily v Evropě, neboť kombinuje dlouhý dojezd a dostupnou cenu," uvedla dnes Barra během konference CAR Symposium.

Ampera-e bude pětimístné kompaktní MPV stejně jako Chevrolet Bolt a pokud bude sdílet jeho techniku včetně baterií, pak by měla nabídnout reálný dojezd okolo 320 km na nabití. Podle šéfa Opelu Karl-Thomase Neumanna Ampera-e zbourá bariéry vysoké ceny a malého dojezdu, které zatím bránily rozvoji elektromobility.

Prostorný interiér Boltu a tedy i Ampery-e nabídne pětimístnou obsaditelnost a dostatečný zavazadlový prostor.

Podle zatím nepotvrzených informací by měla být Ampera-e levnější než BMW i3 nebo VW e-Golf. V USA bude cena Chevy Bolt 37 000 dolarů, v přepočtu tedy pod hranicí 900 000 Kč. Nicméně do uvedení Ampery-e na trh se ještě cena může změnit, neboť se v poslední době daří snižovat ceny akumulátorů. Z někdejších 1000 USD za jednu kilowatthodinu se dnes dostala na cca. 150 USD/kWh a měla by dále klesat.

Zdroj: www.ifleet.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí