zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Původní vojenský prostor Brdy nahradila nově zřízená CHKO

20.02.2016
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Původní vojenský prostor Brdy nahradila nově zřízená CHKO

Výběr informací o vojenském prostoru Brdy, který byl zřízen před 90 lety, 19. února 1926 (k 1. lednu 2016 ho nahradila nově zřízená Chráněná krajinná oblast Brdy):

- Pohoří Brdy, zabírá celou polovinu brdského hřebene, leží přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Prahy zhruba mezi městy Hořovice, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem a Rokycany.

- Vojenský prostor Brdy (dříve nazývaný též vojenský výcvikový prostor Jince) se nacházel ve středních Brdech a vznikl usnesením československé vlády z 19. února 1926, dělostřelecké cvičiště zde bylo zřízeno o dva roky později. Za druhé světové války zabrala prostor německá armáda, která jej zvětšila. Prostor byl dále rozšířen v 50. letech, kdy byla pro účely protitankové střelnice zabrána řada vesnic ve středozápadní části Brd.

- Jeho rozloha činila 260 kilometrů čtverečních (přibližně polovina rozlohy Prahy); podle rozlohy byl třetím největším z pěti vojenských újezdů v ČR; území tvoří z 90 procent lesy, zbytek jsou louky a vodní plochy. K 1. lednu 2015 zde žilo 30 obyvatel.

- Armáda provozovala v Jincích mimo jiné dělostřeleckou, tankovou, protitankovou i pěchotní střelnici a leteckou zkušební střelnici. Na území prostoru bylo šest dopadových ploch - Tok, Jordán, Brda, Padrť, Bahna a Kolvín.

- Za první republiky zde bylo zkoušeno připravované opevnění, které se z velké části zachovalo do současnosti.

- Zákaz vstupu platil pro veřejnost v letech 1950 až 2015, v roce 2007 byly v omezeném rozsahu zpřístupněny některé okrajové části prostoru. Jelikož nebylo v silách armády celý prostor oplotit a uhlídat, turisté často mířili i do míst, která byla jinak přístupná pouze na propustku.

- Na okraji újezdu měla být umístěna americká radarová základna; v roce 2009 USA od její výstavby upustily.

- Vznik Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy schválila vláda v říjnu 2015 a CHKO byla zřízena 1. ledna 2016 spolu se zrušením vojenského újezdu. Její rozloha je 345 kilometrů čtverečních v původním vojenském újezdu a části jižních Brd. Na části území (asi 50 km2) i nadále zůstává armáda. Do konce roku 2016 bude CHKO podle ministerstva životního prostředí turistům přístupná z asi 50 procent. Z plánovaných 450 až 500 kilometrů cyklostezek bude otevřeno minimálně 200 kilometrů. Do konce roku 2017 by měla armáda dokončit čištění území.

- Nová CHKO zasahuje do katastrálních území 34 obcí ve Středočeském a Plzeňském kraji. Je rozdělena do čtyř zón ochrany, nejpřísnější režim je v I. zóně (3,5 procenta celkové plochy), nejrozsáhlejší je III. zóna, která zabírá přes 84 procent rozlohy.

- CHKO ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin (kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničná).

- Na území Brd se nachází zřícenina raně gotického hradu Valdek ze 13. století, lovecký zámeček Tři trubky nebo přírodní rezervace Padrťské rybníky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí