zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspekce dala Národnímu parku Šumava pokutu za kácení u Smrčiny

04.03.2016
Les
Šlendryján
 Inspekce dala Národnímu parku Šumava pokutu za kácení u Smrčiny

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila šumavskému národnímu parku pokutu 100.000 korun za loňské kácení kůrovcových stromů v okolí Smrčiny u Horní Plané na Českokrumlovsku. Loňská těžba podle ČIŽP rušila hnízdění tetřeva a vyvádění jeho mláďat. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes ČTK řekl, že šumavský park musel zasahovat, aby neporušil mezinárodní smlouvu uzavřenou s rakouskou stranou.

"My vůči Rakousku garantujeme, že nepřipustíme, aby se případná kůrovcová kalamita dostala na jejich území. Takže se ukazuje, že bude nutná změna legislativy, jinak se dostáváme do zacyklovaného stavu, kdy musíme vždycky nějak zasáhnout a něco porušíme," uvedl dnes Brabec. Park vede od května 2014 ředitel Pavel Hubený, který při svém nástupu do funkce uvedl, že chce především dodržovat zákony. Kritizoval rovněž své předchůdce za to, že museli platit řadu pokut za porušení různých norem.

Šumavský národní park kácel kůrovcem napadané stromy v rozmezí od loňského dubna do července. Smrčina se nachází bezprostředně na česko - rakouské hranici Šumavy. Podle zprávy ČIŽP navíc park kácel, aniž by měl na zásah udělenou výjimku. "Jak jsem se s celou záležitostí seznámil, tak všechny strany ví, že to je velmi složitá situace, která je v této chvíli bezvýchodná," řekl ministr Brabec.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí