zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Únorová Priorita představuje zvýhodněné půjčky od SFŽP ČR

14.03.2016
Obecné
Únorová Priorita představuje zvýhodněné půjčky od SFŽP ČR

Únorová Priorita přináší obsáhlý materiál, který se věnuje možnosti čerpat zvýhodněnou půjčku od Státního fondu životního prostředí ČR...

Ten aktuálně nabízí půjčky s fixním jednoprocentním úrokem po dobu až deseti let pro z OPŽP podpořené vodohospodářské projekty a projekty zaměřené na energetické úspory.

Státní fond životního prostředí ČR nabízí zvýhodněné půjčky pro vodohospodářské projekty a projekty zaměřené na energetické úspory u veřejných budov. O zvýhodněné půjčky mohou již nyní žádat úspěšní žadatelé ve 21. a 22. výzvě a ve stále běžící 19. výzvě Operačního programu Životní prostředí, která končí 15. dubna letošního roku. O půjčku je možné požádat až do konce roku 2016 buď současně s podáním žádosti o dotaci z programu, nebo samostatně - například po výběru zhotovitele pro zajištění vyšší potřeby zdrojů, než bylo deklarováno.

Využívání takzvaných finančních nástrojů je aktuálním trendem ve světě dotací, který se přímo dotýká Operačního programu Životního prostředí. Cílem je ústup od klasických nevratných dotací a příklon k využívání takzvaných finančních nástrojů. Těmi jsou zejména zvýhodněné finanční produkty, jako jsou třeba půjčky, nebo jiné formy podpory, jež se váží k poskytnuté dotaci. Nabízeny jsou zejména k projektům, které nějakým způsobem generují zisk či finanční úspory.

V aktuálním čísle Priority se také dočtete, jak to nyní vypadá v Krušných horách. Ty má stále mnoho lidí zažité jako poničený region a symbol bezohledné těžby, nešetrné průmyslové výroby a všeobecné zchátralosti měst a obcí poznamenané stigmatem komunistických lágrů. Jenomže toto už dávno neplatí. Krušné hory se proměnily v atraktivní turistický region, který má co nabídnout. Například v takovém v Božím Daru využívají svého potenciálu naplno a město rok od roku více prosperuje. A je skvělé, že svůj podíl na tom mají i dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Priorita 2/2016

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí