zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostravané dostanou zdarma popelnice na bioodpad

17.03.2016
Odpady
Bioodpady
Urbánní ekologie
 Ostravané dostanou zdarma popelnice na bioodpad

Městská odpadová společnost OZO Ostrava začne od května bezplatně poskytovat lidem v rodinných domcích se zahradou popelnice na biologicky rozložitelný odpad. Popelnice o objemu 240 litrů chce společnost k domům ve městě postupně rozvést do letošního září. Od dubna do listopadu budou popelnice vyváženy jednou za dva týdny, v zimním období od prosince do března pak jednou za měsíc, řekl dnes novinářům jednatel společnosti Karel Belda.

Podle něj je cílem této služby zvýšit nejen komfort občanů při likvidaci zeleně ze zahrad, ale rovněž získat suroviny pro výrobu kompostu či substrátu a snížit podíl biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu. Za novou službu lidé nebudou nic připlácet, ale bude plně hrazena z poplatku za komunální odpad, který v Ostravě už několik let činí 498 korun na osobu a rok.

"Na základě zkušenosti z jiných měst si myslím, že ten zájem bude velký, že ten cílový stav nádob bude asi kolem 15.000 nádob ve městě Ostrava. Každý občan, pokud má o tuto popelnici zájem, o ni musí požádat. Chceme se vyvarovat toho, že budeme občanům tlačit službu, o kterou nemají zájem, takže základ je o ni požádat," vysvětlil Belda.

Zájemci budou moci vyplněné žádosti odevzdávat buď na obvodním úřadu nebo na podatelně magistrátu, případně ji elektronicky vyplnit na stránkách města. Týden před rozvozem pak budou informováni o konkrétním termínu rozvozu nádob.

Hnědé bio popelnice budou mít perforované stěny, aby odpad větral, odpařovala se vlhkost, a předešlo se tak zápachu z rozkládající se zeleně. Belda připomněl, že do bio popelnic patří například tráva, listí, spadané ovoce, slupky a zbytky zeleniny a ovoce před tepelnou úpravou či skořápky z ořechů nebo dřevěné piliny a odpad z ořezu stromů. Naopak se do ní nesmí vyhazovat kuchyňský odpad živočišného původu, uhynulá zvířata či biologicky nerozložitelné odpady jako plasty, sklo či kamení.

Pořízení nádob bude stát zhruba deset milionů korun. OZO nyní ročně zpracovává zhruba okolo 10.000 tun biologicky rozložitelného odpadu, Belda očekává, že toto množství v následujícím období vzroste.

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí