zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do podzimu zmizí skládka shořelých pneumatik v Boru u Skutče

23.03.2016
Odpady
Šlendryján
 Do podzimu zmizí skládka shořelých pneumatik v Boru u Skutče

Do podzimu by měla být odstraněna skládka shořelých pneumatik a dalšího odpadu v Boru u Skutče na Chrudimsku. Pardubický kraj na sanaci této ekologické zátěže získal dotaci téměř 20 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí, další zhruba dva miliony korun doplatí ze svého rozpočtu. Lokalitu již kraj předal společnosti, která likvidaci zajistí, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

V Boru u Skutče vypukl v roce 2011 požár úložiště pneumatik a gumového těsnění. Oba majitelé skládky zkrachovali a nezaplatili pokuty udělené Českou inspekcí životního prostředí. Zůstalo po nich téměř 3000 tun odpadu. Kromě pneumatik byly v Boru uloženy i obrazovky starých televizorů, stavební suť, komunální odpad a azbestové části střechy.

Do současné doby byla skládka odkrytá a volně přístupná veřejnosti. Popel obtěžuje okolí a z něho vylouhované látky ohrožují horninové prostředí a podzemní vody. Sanační práce by měly skončit v letních měsících.

Již dříve Pardubický kraj získal dotaci na likvidaci dalšího znečištění v regionu. V prosinci dokončil nejnaléhavější část sanace areálu bývalé společnosti Vitka Brněnec zhruba za milion korun. Během dvou dnů bylo odstraněno na 30 tun nebezpečných odpadů, které se nacházely v nezabezpečeném průmyslovém závodě. Dosáhnout toho, aby majitel Vitky odpady odvezl, se nedařilo, firma je v likvidaci. Celkovou sanaci bude muset zřejmě zajistit stát. V podniku za druhé světové války Oskar Schindler, známý z filmu Schindlerův seznam, zaměstnával židovské pracovníky převezené z Polska. Zachránil tak před smrtí více než 1000 lidí. Areál v únoru koupila v dražbě developerská firma.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
4. 2021
22.4-16.5.2021 - Festival, slavnost
Brno a okolí
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí