zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha zaplatí PSAS 11,74 milionu korun za neuskutečněný pacht

24.03.2016
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Praha zaplatí PSAS 11,74 milionu korun za neuskutečněný pacht

Hlavní město zaplatí Pražským službám (PSAS) zhruba 11,74 milionu korun. Peníze jsou kompenzací za neuskutečněný pacht z roku 2014, kdy chtěla Praha převést část PSAS pod Technickou správu komunikací (TSK). Vyplacení peněz schválili pražští radní. V rámci takzvaného pachtu měla být pod TSK převedena část PSAS, která se zabývá svozem komunálního odpadu.

O převodu části podniku rozhodlo tehdejší vedení města v květnu 2014. Následně, na podzim téhož roku svůj záměr zrušilo, neumožnily jej například verdikty soudu nebo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Neúčelně vynaloženými náklady došlo k újmě společnosti PSAS s tím, že představenstvu PSAS, s odkazem na zákonnou povinnost jednat s péčí řádného hospodáře, nezbývá nic jiného, než požadovat náhradu takové újmy," píše se v materiálu, který schválili radní.

PSAS musely vydat peníze mimo jiné na nákup techniky, platy nově nabraných zaměstnanců nebo služby externích poradců. Nejvyšší částku vydala společnost na pronájem svozové techniky, a to zhruba 4,4 milionu korun, dalších 2,5 milionu na uskladnění nových nádob na odpady a na 2,2 milionu vyšly náklady na organizační a právní služby. Na více než milion korun vyšly platy nových zaměstnanců, stejnou částku stál marketing a PR služby.

Praha jako většinový vlastník Pražských služeb přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského, který je mimo jiné vlastníkem AVE CZ, tedy svozové firmy, která je v některých částech Prahy přímým konkurentem PSAS. EP Industries jako minoritní akcionář s pachtem nesouhlasil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí