zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před 25 lety vyhlášeny CHKO Poodří, Železné hory a Broumovsko

26.03.2016
Chráněná území
 Před 25 lety vyhlášeny CHKO Poodří, Železné hory a Broumovsko

Skalní města, tajuplné lesní hvozdy a údolí řeky Odry v sobě skrývají Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, Železné hory a Poodří. Každá z nich má své specifika, liší se i rozlohou, vyhlášeny chráněnou krajinou oblastí byly ve stejný den, 27. března 1991.

Nejmenší z těchto CHKO je Poodří, které se rozkládá na ploše 81,5 km2. Území tvoří zachovalá údolní niva řeky Odry a Poodří je typické a ojedinělé zachovalým vodním režimem s každoročním zaplavováním rozsáhlých částí nivy.

Broumovsko je známé především svými skalními městy. Adršpašsko-teplické skály patří k největším skalním městům ve střední Evropě, dalším lákadlem jsou Broumovské stěny. CHKO Broumovsko zaujímá plochu 430 km2.

Železné hory jsou výběžkem Českomoravské vrchoviny pozvolna spadající do roviny Polabí na severu a na jihu se prudce klonící do luhu řeky Doubravy. K Železným horám neodmyslitelně patří Keltové, roubené chalupy, rokle a táhlé hřebeny, zříceniny nebo přehrady. Tato CHKO o rozloze 284 km2 (celé Železné hory mají 580 km2) se může pochlubit nejsložitější geologickou skladbou v rámci Evropy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí