zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NP Šumava v pátek spustí rezervační systém pro splouvání Vltavy

01.04.2016
Příroda
Voda
Ekologická dovolená, cestování
NP Šumava v pátek spustí rezervační systém pro splouvání Vltavy

Šumavský národní park v pátek spustí systém pro registraci lodí pro splouvání Teplé Vltavy. Na ni mohou v nové sezoně turisté vyrazit od 1. května do konce října. Úsek Teplé Vltavy mezi Soumarským mostem a mostem v Pěkné, který vede šumavským národním parkem, budou moci návštěvníci splouvat v případě, že výška hladiny dosáhne minimálně 50 centimetrů. ČTK to dnes řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

"Registrace prostřednictvím našeho systému není povinností. Ale pokud má někdo zájem o konkrétní termín, je lepší, pokud tuto možnost využije," řekl Dvořák. V květnu se na Teplou Vltavu mnohou vodáci vydat jen o víkendech, v červnu ji lze splouvat každý den.

Podle návštěvního řádu NP Šumava je pro trasu mezi Soumarským mostem a Pěknou při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů denní limit 63 lodí a skupiny s maximálním počtem sedmi plavidel vždy doprovází průvodce. Při stavu nad 61 centimetrů se zvedá hranice na 180 lodí za den. "Dlouhodobě je menší zájem o splouvání v pondělí a v úterý. V těchto dnech se zájemci dostanou na Teplou Vltavu možná i bez předchozí registrace," uvedl Dvořák.

Turisté letos budou moci premiérově využít zázemí nového informačního centra u Soumarského mostu, kde bude i servis a potřebné věci pro splouvání. "Mělo by to návštěvníkům poskytnout větší komfort, předcházející prostory už nebyly kapacitně vyhovující," řekl Dvořák.

Loni Teplou Vltavu sjelo téměř 1500 lodí. Statistiku však výrazně ovlivnil fakt, že kvůli suchu bylo zhruba od poloviny července sjíždění zakázáno. V roce 2014 na řeku vyrazilo 2632 plavidel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí