zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prachatice: Dešťová voda ze střechy patří do sudů, nádrží a půdního profilu

13.04.2016
Voda
Zemědělství
Urbánní ekologie
Prachatice: Dešťová voda ze střechy patří do sudů, nádrží a půdního profilu

Skutečnost je taková, že méně prší, v zimně méně sněží, a to i u nás v Prachaticích. Naše město se nachází v kotlině pod horou Libínem v tzv. dešťovém stínu, a proto musíme počítat s faktem, že nám nespadne tolik vody, kolik bychom v průměru a čase potřebovali. Jistě to všichni víte z vlastní zkušenosti.

Musíme si pomoci tak, jak můžeme a umíme. Řešení je jednoduché a kupodivu účinné. Svody ze střech se svedou do nádrží nebo sudů s přepadem, pokud je to možné do trávníku, aby se voda pěkně vsakovala a nešla do kanalizace. V kanalizaci nemá tento druh vody, co dělat. Jedná se o balastní vodu, která rychle odtéká přes ČOV dále do Živného potoka bez jakéhokoliv pozitivního užitku pro vegetaci.

Díky snížení příbytku srážkové vody v souvislosti s kolísáním počasí mezi extrémními stavy, jež jsou právě v těchto situacích identifikovány jako klimatické změny, dochází ke snižování hladin spodní vody. S tímto jevem dochází k zasolování podzemní vody a někdy i její ztrátě. Je nutné pozdržet srážkovou vodu v půdním profilu a zamezit jejímu rychlému odtoku.

Vy, kdo máte u svodu ze střechy jeden sud a jste zdařilí ve využívání dešťové vody k zalévání, přidejte další nebo objem nádoby zvětšete. Ti co mají u svodu ze střechy na zachytávání vody tzv. ,,kubíkové" nádrže jsou inspirativní. Voda v době dešťového půstu se využije hlavně na zalévání zahrádek, předzahrádek, kropení zpevněných ploch v době veder na zvýšení vlhkosti vzduchu a snížení teploty.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí