zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co se děje v brněnských Černovicích?

25.04.2016
Odpady
Co se děje v brněnských Černovicích?

V brněnských Černovicích vzplál konflikt mezi místní pískovnou, jež je částečně vlastněna místní radnicí a okolím. Příčinou je údajné zavážení pískovny nebezpečným odpadem mj. s obsahem arsenu a ropných látek. Vše začalo tím, že pískovna požádala krajský úřad o možnost navážení relativně dosti velkých objemů mj. stavebních a demoličních sutí do těžební jámy v rámci rekultivace. KÚ vyšel pískovně vstříc ovšem zároveň tím nevědomky připravil půdu pro nemalé problémy. Pískovna totiž z důvodu nevhodného podloží měla po léta omezeno ukládání v podstatě jenom na čisté nekontaminované výkopové zeminy. Tím, že byla opět povolena (ne příliš štastně) ukládka stavebních odpadů se pískovna stala skvělým předmětem většího zájmu všech. Ten se umocnil po zatím nepotvrzených podezřeních na ukládku nepovolených odpadů z rekonstrukcí železničních tratí. Na pískovně se po udáních z různých stran střídají kontroly ČIŽP kombinované s odběrem vzorků, pískovna provádí vlastní šetření, šetření provádějí i vlastníci pozemků vč. Města Brna, jež zde provede své vlastní šetření příští týden. Zároveň se ústy svého prezidenta ozvala i Asociace pro recyklaci stavebních materiálů, jež hodlá rozhodnutí KÚ podrobit dalšímu zkoumání, zejména ve vazbě na to, jak moc je závazný program odpadového hospodářství kraje, za který byly vydány nemalé peníze. Pokud by se totiž do pískovny vozily ve větším množství stavební a demoliční sutě, potom by to znamenalo obrovské problémy pro výrobce recyklátu.

Lze si jenom přát, aby pro dobro všech a zejména přírody, se neprokázalo nic z výše uvedeného. Pokud by se ukázalo, že k ukládání nevyhovujícich odpadů došlo, byl by to veliký problém, jak pro samotnou pískovnu, tak i pro její vlastníky, tak i pro vlastníky dotčených pozemků.

Celá kauza ukazuje také na nedokonalost zákona, jež umožňuje využití některých druhů odpadů pro rekultivace a na nutnost neprodleného komplexního řešení celé oblasti bývalých černovicko-tuřanských skládek komunálního i průmyslového odpadu a jejich širokého okolí.

ZDROJ: Enviweb

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí