zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Australský politik zapálil řeku, aby upozornil na frakování

27.04.2016
Havárie
Australský politik zapálil řeku, aby upozornil na frakování

Australský politik zapálil řeku, aby přitáhl pozornost k metanu, který podle jeho slov uniká do vody kvůli těžbě s pomocí takzvaného frakování. Dramatické záběry plamenů tančících na hladině řeky už na internetu zaznamenaly více než dva miliony zhlédnutí.

Poslanec strany zelených Jeremy Buckingham zapálil kuchyňským zapalovačem bublinky metanu na řece Condamine ve státě Queensland, asi 220 kilometrů západně od Brisbane, napsala agentura AFP. Vyšlehnuvší plameny ho zaskočily, takže s nadávkou uskočil dozadu.

"Neuvěřitelné. Řeka v plamenech. Ať neshoří loď," dodal pak Buckingham. "Tohle je ta nejneuvěřitelnější věc, jakou jsem kdy viděl. Tragédie v povodí Murray-Darling."

Austrálie je hlavním světovým vývozcem zemního plynu, ale kontroverzní frakování už se v mnoha částech země stalo terčem kritiky a obav veřejnosti z ekologických následků. Farmáři a další vlastníci půdy se obávají, že frakování, při kterém je do země pod vysokým tlakem čerpána voda a chemikálie, aby narušily podloží a vytlačily plyn nahoru, může kontaminovat zdroje podzemní vody.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí