zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchodní smlouva století už není tajná. A je horší, než jsme čekali.

03.05.2016
Politika
Obchodní smlouva století už není tajná. A je horší, než jsme čekali.

Organizace Greenpeace dnes prostřednictvím své nizozemské pobočky zveřejnila uniklý text z tajně vyjednávané smlouvy o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Celý text naleznete v angličtině na webových stránkách www.ttip-leaks.org


Jan Freidinger z Greenpeace ČR ke zveřejnění kontroverzního dokumentu říká:

"Smlouva, která dalekosáhle ovlivní život každého z nás, musí být projednávána transparentně a demokraticky. Není možné o smlouvě diskutovat, aniž by lidé, ale i politici znali její znění, a proto Greenpeace zveřejnilo podstatnou část konsolidovaného textu návrhu smlouvy. Bohužel zveřejněný text potvrzuje obavy miliónů obyvatel EU, že TTIP oslabí jejich práva, ať už na ochranu životního prostředí a zdraví nebo práva spotřebitelská či zaměstnanecká. Zároveň posiluje práva a moc korporací na úkor veřejného zájmu. Pochybné vyjednávání o smlouvě by mělo být okamžitě zastaveno a v budoucnu by dalším jednáním měla předcházet veřejná debata. Greenpeace proto vyzývá politiky, odborníky, akademiky, novináře a další zainteresované lidi, aby si dokumenty přečetli a angažovali se v procesu přípravy plnohodnotné smlouvy, která neohrozí evropské spotřebitelské a ekologické standardy."


Z uniklého textu jasně vyplývá, že smlouva by ve stádiu, v jakém se dnes nachází, přinesla několik problematických změn:

  • Evropské standardy ochrany zdraví a životního prostředí budou vážně ohroženy.

  • Opatření na ochranu klimatu se budou hůře prosazovat.

  • Smlouva znamená konec evropského principu předběžné opatrnosti a důkladných kontrol (například nových chemických přípravků).

  • Velké korporace budou mít mnohem větší vliv na Evropskou unii a všechny její členské státy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí