zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bečovská botanická zahrada láká na unikátní bioferratu

15.05.2016
Ekologická dovolená, cestování
Bečovská botanická zahrada láká na unikátní bioferratu

Už 170 metrů dlouhou unikátní bioferratu mohou návštěvníci zdolat při návštěvě botanické zahrady v Bečově nad Teplou. V Česku ojedinělá zajištěná turistická trasa nabízí spojení adrenalinového zážitku s poznáváním přírody, zaměřena je především na lišejníky ve skalních šterbinách. Už letos je lezci přímo na ferratě budou moci pozorovat i pod lupou, řekl ČTK správce botanické zahrady Jiří Šindelář.

"Zásadní rozdíl mezi ferratou a bioferratou je ten, že naše ferrata je zaměřena primárně na poznání vegetace skalních štěrbin a vůbec skalního prostředí, ne tolik na adrenalinový zážitek, na který lákají ostatní ferraty. Nám se podařilo ve spolupráci s odborníky z muzea v Sokolově určit na skalách 41 různých druhů lišejníků, což je poměřně zajímavá kolekce," řekl Šindelář.

Bečovská bioferrata je současně první via ferratou v Karlovském kraji a na nejsnadnější části mohou vyrazit i děti nebo méně zkušení lezci. Ti si mohou přímo v zahradě zapůjčit i ferratový set a projít základním školením, aby lezení bezpečně zvládli. Náročnější trasy naopak uspokojí i zkušenější návštěvníky. "Nejtěžší trasy, které jsou klasifikované jako C a D jsou dlouhé asi 80 metrů," doplnil správce.

První část ferraty vznikla už v roce 2013, v letošním roce se i díky finanční podpoře Karlovarského kraje podařilo ji rozšířit na dvojnásobek. Náklady od roku 2013 byly zhruba 250.000 korun, další rozšíření je podle Šindeláře v plánu v horizontu tří nebo čtyř let.

Botanickou zahradu v Bečově je možné navštívit po celý rok, vstupné je 50 korun. V minulých letech se v zahradě kompletně podařilo obnovit cesty a vybudovat zázemí, které zahrnuje nejen posezení a dětská hřiště, ale například i plochu Korunního rybníka s moly a loďkami volně k využití. V devítihektarové zahradě už také znovu začala výsadba, v budoucnu zde budou moci návštěvníci pozorovat unikátní sbírky rostlinných druhů. V loňském roce zahradu navštívilo zhruba 6000 lidí, stejný počet dorazil na sportovní a kulturní akce, které zahrada pravidelně pořádá.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí