zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo životního prostředí podpoří nákupy ekologických vozů

13.05.2016
Ekologická auta
 Ministerstvo životního prostředí podpoří nákupy ekologických vozů

Ministerstvo životního prostředí připravuje projekt, kterým hodlá podpořit nákupy elektromobilů a vozů na stlačený plyn (CNG). Na podzim chce vypsat výzvu, v níž bude 150 milionů korun z Národního programu Životní prostředí a která bude určena pro kraje, obce a jejich organizace. Na pořízení ekologických vozů budou moci získat dotaci pravděpodobně 80.000 až 150.000 korun. V Ostravě to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Nákupy ekologických vozů by měly přispět ke zlepšení životního prostředí, neboť právě doprava je spolu s průmyslem a domácími topeništi jedním z největších zdrojů znečištění.

"Chtěli bychom s tímto produktem přijít na podzim letošního roku, tak aby města už na začátku roku 2017 mohla čerpat z této výzvy konkrétní dotace," řekl ministr. Největší dotace by podle něj měly být určeny na nákup elektromobilů. Výzva by měla být pilotní. Ministerstvo ji chce příští rok vyhodnotit a poté vypsat další, s větším finančním objemem.

Brabec řekl, že kraje, obce a jejich organizace ministerstvo vybralo do pilotní výzvy, protože chce, aby toho koupená vozidla najezdila co nejvíce, v ideálním případě byla v permanenci celý den v nejznečištěnějších lokalitách a reálně tak snížila emise. "Krásný případ je organizace, která řeší sociální služby, rozváží důchodcům jídlo v okruhu několika desítek kilometrů a jezdí pořád," řekl Brabec.

Program je podle něj provázaný s dalšími projekty. "Jede ruku v ruce s Operačním programem Doprava, kde z evropských peněz bude financována infrastruktura, tedy dobíjecí a plnicí stanice na páteřní síti v České republice," řekl ministr. Uvedl, že Integrovaný regionální operační program (IROP) by zase měl financovat nákup dalších stovek autobusů na CNG nebo elektrobusů. "Zatím je tam připraveno asi 1,3 miliardy korun," řekl Brabec.

Vlastimil Vyplel

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí