zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rusko ve využívání obnovitelných zdrojů zaostává

18.05.2016
Energie
Rusko ve využívání obnovitelných zdrojů zaostává

"Rusko je ideální země pro výrobu čisté energie. Má druhé největší hydroenergetické zdroje na světě, které se využívají jen ze dvaceti procent, i rozlehlé pláně zalité sluncem," tvrdí Vjačeslav Solomin, ředitel společnosti EuroSibEnergo. Ta nedávno uvedla v Abakanu, kde slunce v průměru svítí 310 dnů v roce, do provozu největší solární park na Sibiři o výkonu 5,2 megawattu.

Přes velice dobré podmínky pro využívání obnovitelných zdrojů energie se v Rusku vyrábějí z OZE (bez vodních) necelá tři procenta elektřiny. Do roku 2035 by se mohl tento podíl zvýšit na přibližně deset procent, hlavně zásluhou větrných elektráren v severních oblastech evropské i asijské části Ruské federace.

Ve využívání obnovitelných zdrojů nejvíce pokročily Moskevská oblast, Karélie a regiony přiléhající k Petrohradu. V blízkosti některých sibiřských měst, například Orenburgu, pracují malé vodní elektrárny. Rusko využívá také energiiBarentsova moře nebo geotermálních zdrojů na Kurilských ostrovech či na Sachalinském ostrově.

Ruská vláda ani soukromé firmy dříve neprojevovaly o obnovitelné zdroje velký zájem. Změna nastala zhruba před třemi lety, kdy byly schváleny finanční pobídky pro výrobce solární či větrné energie, případně v malých vodních elektrárnách.

Rusům žijícím v evropské části země je "čistá" energie podle Solomina lhostejná. Na své domy střešní panely neinstalují. Zato lidé žijící v odlehlých oblastech ruského Dálného východu si stále více kupují střešní panely čínské výroby.

V současné době se na ruské pevnině staví jenom jeden větrný park o výkonu 50 megawatt. Finská firma Fortum ho buduje nedaleko Uljanovsku.

Rozvoj obnovitelných zdrojů v Rusku brzdí jistá setrvačnost. Země se stále hodně spoléhá na fosilní paliva a jádro. "Je pravda, že máme dostatek jiných, levných paliv," konstatuje náměstek ministra energetiky Alexej Texler. Současně připouští, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie by si zasluhoval mnohem větší pozornost jak federální vlády, tak místních úřadů.

Rusko je největším výrobcem energie na světě a čtvrtým největším znečišťovatelem ovzduší po Indii, USA a Číně.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí