zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP: V Plzeňském kraji klesá počet malých černých skládek

18.05.2016
Odpady
Šlendryján
ČIŽP: V Plzeňském kraji klesá počet malých černých skládek

V Plzeňském kraji klesá počet malých černých skládek. Přispěly k tomu kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a městské policie i osvěta, řekli ČTK ředitel ČIŽP Erik Geuss a ředitelka plzeňského inspektorátu ČIŽP Petra Hořčicová. Zlepšuje se podle nich systém sběru odpadů i myšlení hlavně mladých lidí. Skládek ubývá celorepublikově na vesnicích i okrajích měst.

"U malých černých skládek je skutečně vidět, že občané už nejsou tak krátkozrací, aby si znečišťovali své nejbližší okolí různým komunálním odpadem. Navíc si vlastníci hledí svých pozemků," uvedl Geuss.

Dnes podle něj rozumný občan ví, že může jednou za čas odložit do sběrného dvora odpad, který nelze dát do popelnice. Síť dvorů se díky dotacím stále rozšiřuje a dobře funguje i systém zpětného odběru přístrojů. "Navíc je osvěta. Lidé si začali uvědomovat, že by to dělat měli," řekl. Zejména mladá generace podle něj vnímá černé skládky výrazně negativněji než ta starší a také obce pochopily, že náklady na systém sběru jsou značně menší než na hlídání a likvidaci ilegálních skládek.

Problémem podle zástupců inspekce ale může výhledově být, že nebezpečné odpady začínají být finančně zajímavé pro skupiny, které s nimi nakládají nezákonně. Využívají podobný systém jako u karuselových podvodů s DPH. Dostanou zaplaceno za likvidaci odpadu, který ale nezneškodní, a po několikanásobné změně majitele i smícháním s dalšími druhy odpadů jej odvezou třeba na pozemek, který prodají developerovi na stavby domů.

"Alarmující je trochu to, že se do oblasti nakládání s odpady, a to zejména nebezpečnými, přesunuje pozornost, řekl bych, zločineckého podsvětí. To je riziko budoucnosti a tomu se chystáme čelit," uvedl Geuss. Odpadářská problematika začíná být finančně zajímavá a přitahuje například podnikatele s LTO (lehkými topnými oleji). "Princip podvodů se dá kopírovat," řekl šéf inspekce. Kriminalita spojená odpady je už nyní podle mezinárodní policejní organizace Interpol ve finančních objemech na čtvrtém až pátém místě.

Nelegální skládky ohrožují přírodu i kvalitu povrchových vod. V Plzeňském kraji je podle ředitele ČIŽP toto "podnikání" velmi rozvinuté. Je to podle něj zřejmě dáno tím, že přibývá developerských projektů, kde se dá odpad nelegálně uložit.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí