zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vitásková (ERÚ): Podpora obnovitelných zdrojů deformuje energetiku

22.05.2016
Energie
Vitásková (ERÚ): Podpora obnovitelných zdrojů deformuje energetiku

Tržní prostředí v současné energetice je zcela zničeno. Je o tom přesvědčena šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ)Alena Vitásková. ,,Právě neúměrná podpora obnovitelných zdrojů energie (OZE) formou výkupních cen deformuje energetiku," zdůrazňuje Vitásková.

Podivné ceny pro fotovoltaiku

Česká republika se zavázala plnit požadavky EU; k těm mimo jiné patří i podpora rozvoje obnovitelných zdrojů v České republice. Výkupní ceny byly v minulosti stanoveny v návaznosti na zákony schválené zákonodárci. Nicméně ERÚ je i nadále přesvědčen, že výkupní ceny stanovené pro FVE jsou mírně řečeno ,,podivné". Doposud tento problém, na který ERÚ upozorňuje od roku 2012, nechtěl nikdo řešit.

V Evropské unii je systém těchto podpor důvodem pro deformaci cen elektrické energie. Výsledek bude mít katastrofální dopad na investice do energetického sektoru, kdy se již nyní nevyplatí investovat do tradičních zdrojů, pokud není zajištěna ,,dotace". Tržní prostředí v oblasti energetiky, které je tak důležité pro zdravý vývoj hospodářství a ekonomiky, je zcela zničeno.

Nebezpečí neúměrného růstu cen energií je reálnéLegenda: BMS - výrobny elektřiny spalující biomasu; BPS - bioplynové stanice; MVE - malé vodní elektrárny; VTE - větrné elektrárny; FVE - fotovoltaické elektrárny

Ze srovnání sloupců v grafu je zjevné, že průměrná tržní cena silové elektřiny (červený sloupec) se v období posledních tří let snížila cca o 321,- Kč/MWh, zatímco výše výkupních cen se na základě zákonné indexace zvyšovaly meziročně o 2 % s výjimkou bioplynu a biomasy.

Srovnáním červeného sloupce (průměrná tržní cena silové elektřiny) se sloupci reprezentujícími výši nejvyšších výkupních cen pro jednotlivé OZE je zjevné, že výkupní ceny jsou v průběhu let 2,5x až 4,7x vyšší a u fotovoltaických elektráren (FVE) v roce 2015 dokonce 16,5x vyšší.

Podle Vitáskové kvůli současně deformovanému trhu s elektřinou hrozí v budoucnosti nebezpečí neúměrného růstu cen energií.

Zdroj: SolarniNovinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí