zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výzva ČAOH: Omezme skládkování a pojďme stanovit do zákona evropské recyklační cíle

23.05.2016
Odpady
Recyklace
Výzva ČAOH: Omezme skládkování a pojďme stanovit do zákona evropské recyklační cíle

Česká asociace odpadového hospodářství velmi vítá shodu dalších odpadových společností na výrazné podpoře recyklace komunálních odpadů. ČAOH dlouhodobě prosazuje zavedení vysokých evropských recyklačních cílů do nového odpadového zákona. Aktuálně se k výrazné podpoře recyklace připojily další odpadové společnosti - SEUZ (SITA), NEHLSEN a zcela nově, možná trochu překvapivě, také dokonce společnosti ze sektoru energetiky, např. Veolia, nebo Teplárenské sdružení, jakožto svaz energetických společností.

ČAOH opakovaně ve svých výstupech pozitivně hodnotí již šest let trvající úspěšný odklon odpadů od skládkování, který se odpadovým firmám ve spolupráci s obcemi daří úspěšně realizovat. Za období šesti let se soustavnou snahou podařilo ČR redukovat množství odpadů ukládaných na skládky dokonce o více než 1 000 000 tun (více viz zde a zde). A co je důležité pro občany, podařilo se to bez potřeby navýšení poplatků a ekologických daní, které platí občané v rámci odpadového hospodářství. ČR dokonce jako jedna z pouhých 7 zemí v EU má již v platném zákoně zákaz skládkování využitelných odpadů a směsných komunálních odpadů, a to již k roku 2024. Přičemž EU prosazuje pouze omezení skládkování na 10 %, a to o šest let později než ČR, tedy až k roku 2030. Agendu skládkování již tedy v ČR máme strategicky a legislativně vyřešenu, což znamená jeden holý fakt - skládkovat se využitelné odpady nebudou, a to dokonce přísněji než v EU.

Nyní je třeba vyřešit hlavní úkol a tím je potřeba splnění Evropou zaváděných vysokých recyklačních cílů. Již za 9 let má ČR recyklovat nejméně 60 % všech komunálních odpadů a v roce 2030, to má být dokonce 65 %. Tento parametr přitom ČR nyní plní pouze na cca 34 % (vice viz zde). Do devíti let tedy musíme toto číslo skoro zdvojnásobit. Na rozdíl od ministerstvem prosazované podpory spaloven však k tomuto cíli není v žádném případě třeba vybírat násobné ekologické daně od obyvatel a od obcí.

ČAOH, která je jedním z nejhlasitějších a dlouhodobých prosazovatelů povinného zavedení evropských recyklačních cílů do zákona (viz zde), nyní velmi vítá, že i další odpadové společnosti a dokonce i společnosti ze sektoru energetiky, se ke snaze ČAOH připojují v tom smyslu, že nově chtějí také silně podporovat recyklaci.

ČAOH proto aktuálně otevřeně vyzývá všechny zainteresované subjekty, aby veřejně oslovily MŽP, podobně, jako to již opakovaně udělala ČAOH, a aby skutečně otevřeně a jednoznačně prosazovaly zavedení definovaných evropských recyklačních cílů, které Evropská komise představila už v prosinci 2015, do nového zákona o odpadech. MŽP to kupodivu zatím stále odmítá, proto ČAOH tímto znovu otevřeně žádá i samotné MŽP. Pokud jmenované subjekty opravdu podporují recyklaci, jak to nově cca měsíc veřejně prohlašují, pak jim nemohou evropské cíle a jejich zezávaznění v odpadovém zákoně vadit. Tak jako v žádném případě nevadí ČAOH.

Tak či tak cíle jako ČR budeme muset dříve či později do zákona promítnout, pokud nechceme platit sankce EU. Využijme tedy aktuální široké názorové shody k zásadní podpoře recyklace a pojďme ji finálně prosadit do zákona. Pozitivní je, že na takovém řešení by měl pak dokonce shodu podnikatelský sektor s ekologickými organizacemi, které rovněž chtějí prosadit závazné evropské recyklační cíle do nového odpadového zákona.

Zdroj: Česká asociace odpdového hospodářství, www.caoh.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí