zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ústecký kraj dal nejvíc peněz z dotace na kotle na uhlí a biomasu

21.05.2016
Vytápění, zateplení
Ústecký kraj dal nejvíc peněz z dotace na kotle na uhlí a biomasu

V Ústeckém kraji se začne více topit v nových kombinovaných kotlích na uhlí a biomasu. Právě na takový zdroj nejčastěji žádali lidé o dotaci z programu ministerstva životního prostředí. Nejvíc žadatelů v regionu bylo z Děčínska. Radní už schválili většinu žádostí. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

Z celkových 1537 žádostí je 45 procent na pořízení kombinovaného kotle na uhlí a biomasu. Z 22 procent směřují žádosti na koupi tepelného čerpadla, 15 procent je na ekologický kotel na uhlí, deset procent na plynové kondenzační kotle a sedm na kotle na biomasu.

Ceny kotlů se značně liší, začínají na 20.000 korun, průměr je kolem 60.000 korun a nejvíce zaplatí lidé za tepelné čerpadlo, a to přes 120.000 korun. Dotace může pokrýt až 85 procent uznatelných nákladů, její maximální výše je 127.500 korun. Podle ministerstva životního prostředí by bylo potřeba v Ústeckém kraji vyměnit zhruba 48.000 zastaralých kotlů na tuhá paliva.

Ústecký kraj může rozdělit 156,3 milionu korun, radní už schválili žádosti skoro za 140 milionů korun. Z Děčínska jich přišlo 260, což je nejvíce ze všech sedmi okresů. Obyvatelé Lounska poslali 113 žádostí a sousedního Litoměřicka 102 žádostí. "Určitě vyčerpáme celou částku k rozdělení a budeme čekat, zda náhodou nezbudou nějaké peníze v jiných krajích," uvedl Rybák. Podle něj lidé v žádostech příliš nechybovali, pouze ve dvou procentech nesplnili všechny podmínky.

Krajská samospráva přiděluje dotace třetí rok po sobě. Region patří po Moravskoslezském kraji k oblastem s nejhorší kvalitou ovzduší. V letech 1991 až 1999 bylo v rámci Programu Teplice monitorováno znečištěné ovzduší na severu Čech a dopady na zdraví obyvatel. Jeho výsledky podle Českého statistického úřadu objektivně potvrdily zprávy lékařů o poškození zdraví obyvatel pánevních okresů.

Radka Fialová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí