zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát asi schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého

23.05.2016
Klimatické změny
 Senát asi schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého

Senát pravděpodobně schválí zpřesnění zákona o ukládání oxidu uhličitého pod zem tak, aby odpovídal unijní směrnici. Novela nemění nic na tom, že minimálně do roku 2020 nebude možné tuto technologii v Česku použít. Ani poté podle vlády nelze vzhledem ke geologickým podmínkám předpokládat její výrazné využití.

Novela, kterou horní komoře doporučil schválit její výbor pro životní prostředí, doplňuje do zákona definice některých pojmů. Patří mezi ně například vodní sloupec, geologická formace nebo oblak oxidu uhličitého.

Norma změkčuje také podmínky pro povolování provozu úložiště. Báňský úřad bude moci povolit výjimku u jednoho nebo více kritérií požadovaných zákonem o geologických pracích. Žadatel bude muset dokazovat, že pokud kritérium vynechá, tak to nepříznivě neovlivní rozhodování úřadu o tom, zda úložiště povolí.

Čeští geologové již několik let zkoumají, kde by se na území ČR technologie zachytávání a ukládání CO2 pod zem mohla uplatnit. Geologické ukládání oxidu uhličitého CO2 pod zem je součástí metody, kterou odborníci považují za jeden z perspektivních způsobů zmírňování klimatických změn. Ministerstvo chce proto do pěti let určit rizika vlivů CO2 na podzemní vody, působení na horninové prostředí i bezpečnost.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí