zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český svaz ochránců přírody zachránil vzácné žáby u Toužimi

21.05.2016
Příroda
 Český svaz ochránců přírody zachránil vzácné žáby u Toužimi

Český svaz ochránců přírody vykoupil čtyři lesní rybníčky U kapličky nedaleko Toužimi na Karlovarsku. V rybníčcích, které dříve sloužily k chovu ryb, léta nikdo nehospodařil a vytvořily se tam tak vhodné podmínky pro život vzácných obojživelníků. Lokalitu se tak díky kampani Místo pro přírodu podařilo zachránit. Kdyby rybníčky odkoupil někdo, kdo by chtěl chov ryb obnovit, vhodné podmínky pro tyto živočichy by pravděpodobně zanikly, uvedl svaz v tiskové zprávě.

"Průzkumy, provedené v minulých letech členy Českého svazu ochránců přírody Kladská, zde objevily početné populace blatnice skvrnité, skokana krátkonohého, čolka obecného a čolka velkého, ojediněle též skokana ostronosého. Zejména hojný výskyt kriticky ohrožené blatnice na této lokalitě lze považovat za velmi významný," uvedla předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Kladská Pavla Tájková.

Rybníčky U kapličky o rozloze od 900 do téměř 4000 metrů čtverečních sloužily v minulosti pravděpodobně jako takzvané plůdkové rybníky. Když se Český svaz ochránců přírody dozvěděl, že stát - jejich dosavadní vlastník - nabízí rybníčky k prodeji ve veřejné soutěži, rozhodl se zkusit je vykoupit. Uspěl ve všech čtyřech případech.

Kampaň Místo pro přírodu 13. rokem zachraňuje ohrožená místa přírody. Díky stovkám drobných dárců, kteří přispívají na konto veřejné sbírky, vykupuje Český svaz ochránců přírody podobná místa do trvalého vlastnictví a následně svěřuje do péče místním pozemkovým spolkům. V Karlovarském kraji jsou rybníčky U kapličky první lokalitou, kterou se díky kampani povedlo zachránit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí