zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Izrael se pravděpodobně domluví s Tureckem na exportu zemního plynu

27.05.2016
Energie
Izrael se pravděpodobně domluví s Tureckem na exportu zemního plynu

Podle informací z odborných kruhů se zdá, že v příštích měsících bude podepsána předběžná dohoda zajišťující od roku 2020 odbyt izraelského zemního plynu z nového naleziště Leviathan do Turecka. Nejprve bude ovšem muset být podepsána mírová dohoda mezi oběma státy, která udělá definitivní tečku za incidentem turecké lodi Mavi Marmara, která se v roce 2010 neúspěšně pokusila prolomit blokádu pásma Gazy. Obsazení lodi izraelskými výsadkaři a několik obětí na životech poškodilo vzájemné vztahy obou zemí na několik let.

Mírová smlouva je ale již údajně připravená a potom by už nemělo nic stát v cestě dohodě, která bude ekonomicky výhodná pro obě strany. Izrael získá dlouhodobého zákazníka pro polovinu kapacity svého nového naleziště Leviathan, motivací Turecka je zase snížení své závislosti na dodávkách plynu z Ruska, které nyní kryje více než polovinu jeho potřeby. V další fázi by izraelský plyn mohl být distribuován i do Evropy prostřednictvím nového plynovodu.

Na podobném projektu propojení ložisek ve východním Středomoří a Evropy pracuje i Kypr, takže potencionálně zde budou vznikat obchodní příležitosti pro dodavatele potřebných technologií a služeb.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí