zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh MMR na rychlé čerpání evropských dotací zvýší ceny a může zmařit řadu investic

02.06.2016
Ekologické stavění, bydlení
Vytápění, zateplení
Návrh MMR na rychlé čerpání evropských dotací zvýší ceny a může zmařit řadu investic

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navrhuje alokovat 70 % prostředků v operačních programech už letos. Podle aliance Šance pro budovy ale bude v oblasti úspor energie čerpání neefektivní a uškodí firmám i celému trhu.

,,Tento návrh vytvoří vlnu na trhu, což povede ke zvýšení cen materiálů, technologií i prací. V oboru energeticky úsporného stavebnictví navíc bude třeba navýšit kapacitu výrobních linek, proškolit nové pracovníky, jakmile pak tato vlna skončí, investice budou zmařeny," vysvětluje ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.Mnohem efektivnější je podle něj rovnoměrné čerpání dotací.

Vláda by se podle Šance pro budovy měla spíše zaměřit na to, aby byly programy administrativně jednodušší a lépe nastavené. ,,Některé programy běží dobře a rovnoměrně, jako například OPŽP. Některé programy, například IROP, ale mají pro žadatele velmi složitou administrativu. Jiné, například OP PIK, mají špatně nastavena hodnotící kritéria," vyjmenovává Petr Holub konkrétní problémy jednotlivých programů.,,Co je nejdůležitější, jeupravit jednotné metodické prostředí, které nastavuje MMR. To musí respektovat různou povahu projektů a žadatelů v různých programech. SVJ například nemůže mít při renovaci své bytovky se čtyřmi partajemi stejné administrativní požadavky jako město při výstavbě multifunkční sportovní haly," dodává.

Pokud jde pak konkrétně o obor energetických úspor, tak hlavní problém je v tom, že vláda zde není koordinovaná. ,,V současnosti podpora úspor energie v budovách běží v osmi celostátních i evropských programech řízených čtyřmi úřady. To je potřeba sjednotit a koordinovat,[1]" dodává Holub.

Na úspory energie je v období 2014-2020 v operačních programech vyčleněno celkem přes 50 miliard korun. Energeticky úsporné renovace budov přitom zároveň nejen ušetří peníze za vytápění, ale mají i pozitivní vliv na ekonomiku a lokální zaměstnanost.


[1] Konkrétní přehled programů podpory pro renovace domů a bytů lze najít na stránce www.renovujdum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
11. 2019
19.11.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
20
11. 2019
20.11.2019 - Seminář, školení
Brno, ApS Brno s.r.o.
INISOFT s.r.o.
5
12. 2019
5.12.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí