zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ode dneška platí v CHKO Železné hory nová zonace

01.06.2016
Chráněná území
Ode dneška platí v CHKO Železné hory nová zonace

Rozdělení celé oblasti na čtyři zóny, které se liší stupněm ochrany, pomáhá vhodně pečovat o jedinečné přírodní hodnoty a krajinný ráz. Dosud používané vymezení bylo zastaralé a neodpovídalo tomu, v jakém stavu je dnes příroda a krajina Železných hor.

,,Chceme účelně ochránit nejcennější místa Železných hor a zároveň tam, kde to není nutné, zbytečně nezatěžovat vlastníky a hospodáře zpřísněným režimem. Nová zonace pro ně tak znamená významné snížení administrativní zátěže," vysvětluje Vlastimil Peřina, ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR Východní Čechy.

,,Změnu jsme připravovali už od roku 2011. Proběhly mimo jiné i desítky jednání se zástupci samospráv, podnikateli, vlastníky pozemků a hospodáři. Museli jsme ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí vypořádat mnoho námitek a připomínek a návrh v některých případech i upravit," říká Josef Rusňák z AOPK ČR, vedoucí oddělení Správa CHKO Železné hory.

Nově platné rozvržení zón odstupňované ochrany přírody v území CHKO Železné hory bylo publikováno ve Sbírce zákonů pod č. 142/2016 Sb. s účinností od 1. 6. 2016. Podrobností jde nová zonace na úroveň konkrétních pozemků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí