zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak nám mohou větrné elektrárny ulehčit život

10.06.2016
Větrná energie
Jak nám mohou větrné elektrárny ulehčit život

Kdy: sobota 11. června 2016 (9:00 - 16:00)


Kde: na pěti místech ČR s větrnými elektrárnami

o Oldříšov u Opavy (Moravskoslezský kraj)

o Věžnice (Vysočina)

o Klíny (Ústecký kraj)

o Hať (Moravskoslezský kraj)

o Zlatá Olešnice (Královéhradecký kraj)

Hlavní akce pro veřejnost proběhnou v Brně (náměstí Svobody) a Chrudimi (továrna SIAG).

Co:

Už po jedenácté se u příležitosti Světového dne větru otevírají pro širokou veřejnost vybrané větrné elektrárny po celé naší zemi. Kromě komentované prohlídky samotné elektrárny je připraven bohatý doprovodný program. Akce jsou vhodné pro fotografy.

Vybíráme nejzajímavější akce:

? Zlatá Olešnice - vyhlídka z obřího jeřábu, který vás zdvihne až k vrcholku větrné elektrárny

? Brno - exponát dvacetimetrové lopatky větrné elektrárny, model chytré domácnosti využívající elektřinu z obnovitelných zdrojů, koncept komunitního vlastnictví obnovitelných zdrojů, pokus o zápis rekordu v počtu dětmi namalovaných větrných elektráren

? Věžnice - projížďky elektromobily

? Chrudim - procházka interiérem větrné elektrárny prostřednictvím 3D simulace, odbornáexkurze úspěšnou továrnou vyrábějící a vyvážející komponenty na větrné elektrárny.

Pro akce v Brně a Chrudimi jsme připravili podrobnější pozvánku, kterou obdrží novináři v Jihomoravském a Pardubickém kraji.

Víc informací o programu a lokalitách na webu Hnutí DUHA a ČSVE

Kdo:

experti České společnosti pro větrnou energii

experti Hnutí DUHA

provozovatelé větrných parků

Kontext:

Přestože nejsme větrné Dánsko, existuje u nás podle nezávislých studií Akademie věd dostatek vhodných míst, abychom větrnou energií dokázali pokrýt třetinu naší spotřeby elektřiny. Rozvojem větrné energetiky by tak u nás mohlo vzniknout až 23 tisíc nových pracovních míst, jak uvádí loňská studie

Podaří-li se prosadit novelu zákona, kterou chystá Hnutí DUHA společně s Komorou OZE, budou se obce, občané nebo zemědělci a drobní podnikatelé moci stát mnohem snadněji spoluvlastníky obnovitelných zdrojů. Peníze získané provozem elektrárny tak zůstanou v daném místě či regionu.

Přestože je tento model vlastnictví rozšířený více v západní Evropě, objevují se první pokusy i u nás. Jednou takových z obcí je i Věžnice na Vysočině, kde se budete moci zeptat místních lidí, jaké to je žít v sousedství s větrnou elektrárnou.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí