zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud potvrdil pokutu 10 milionů pro firmu Reality Hrádek, která navezla téměř 50 tisíc tun odpadu na stavbu elektrárny

08.06.2016
Odpady
Šlendryján
Soud potvrdil pokutu 10 milionů pro firmu Reality Hrádek, která navezla téměř 50 tisíc tun odpadu na stavbu elektrárny

Městský soud v Praze potvrdil pokutu 10 milionů korun, kterou v roce 2012 uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Plzni společnosti Reality Hrádek, a.s. (dříve Železárny Hrádek a.s.). Firma na pozemcích v katastru obce Nová Huť na Rokycansku, v místech, kde se tehdy stavěla a nyní už stojí fotovoltaická elektrárna, provedla terénní úpravy velkým množstvím odpadu ze stavebních sutí a ze zpracování strusky.

,,Jednalo se o více než 46 tisíc tun odpadu, který v některých ukazatelích překračoval zákonné limity škodlivin," popsala případ Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Už v minulosti přitom ČIŽP jednu pokutu firmě uložila, a to 1,5 milionu korun za nelegální předání odpadu ze zpracování strusky dalším 25 společnostem a neuvedení, o jaký materiál ve skutečnosti jde. ,,Přes deset tisíc tun této odpadní strusky, v níž byly překročeny zákonné limity pro chrom, kadmium, vanad a nikl, pak stavební firmy použily k opravám silnic, lesních cest, zásypům kanalizace a jako příměs do betonových podlah," uvedla Horčicová. Firma ani u této pokuty neuspěla se soudní žalobou. Městský soud v Praze žalobu v roce 2015 zamítl[1].

Právě porušování odpadového zákona patří už několik let k nejčastějším prohřeškům, které ČIŽP pokutuje. ,,Z celkových 2941 pokut, které jsme loni uložili, bylo právě 1060 za odpady. Případy, kdy někdo naveze velké množství odpadů na pozemky, které k tomu nejsou určené, považujeme za velmi nebezpečné. Vážně to ohrožuje přírodu a kvalitu podzemních i povrchových vod," komentoval Erik Geuss, ředitel ČIŽP.


[1] O dřívější pokutě 1,5 milionu více zde http://www.cizp.cz/4095_Za-nelegalni-predani-strusky-padla-pokuta-1-5-milionu-korun

Reality Hrádek2.jpg

Reality Hrádek.jpg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí