zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

29. červenec - Mezinárodní den tygrů

29.07.2019
Příroda
29. červenec - Mezinárodní den tygrů

Podle některých příběhů jsou posvátnými strážci pralesů. Jenže jejich životní prostor surově zabírají lidé. Ještě před sto lety žilo v divočině kolem sta tisíc tygrů, nyní jich zbývají necelé tři tisíce. Na 29. července proto připadá Mezinárodní den tygrů, který upomíná na drastické mizení největší kočkovité šelmy.

Den tygrů byl určen na 29. července během mezinárodního Summitu tygrů v roce 2010, aby přilákal pozornost k ohroženým zvířatům. Posláním dne je získat světovou podporu pro ochranu přirozeného životního prostředí tygra. Více na stránkách Tiger Day.

Kácení pralesů a pytláci

Největší kočkovitá šelma, která byla minulosti v mnoha poddruzích rozšířena prakticky po celé Asii, od Turecka až po Indonésii, je dnes hlavně kvůli člověku ohroženým druhem. Některé poddruhy již byly úplně vyhubeny. Tygři především doplácejí na kácení deštných pralesů, místo kterých se zakládají rýžová pole nebo čajové plantáže.

,,Zůstaly jenom deštné pralesy v horách, ale lesy v nížinách, které byly přirozeným prostředím pro tygry nebo orangutany, už téměř zmizely," říká Matthew Hansen z Univerzity v Marylandu. Nejdokonalejší predátor přišel už o víc než 90 procent území. Zbyly mu jen izolované ostrůvky, na kterých je sám snadnou kořistí pro pytláky.

Bývá zabíjen pro vzácnou kožešinu, vnitřní orgány i kosti. Ty se pašují do Číny, kde věří, že léky a masti z nich zázračně uzdravují. Přestože pytlákům hrozí vysoké tresty, ročně usmrtí několik stovek vzácných zvířat. Do boje za záchranu tygrů se v posledních letech společně pustili v Rusku, Thajsku nebo Indii, kde dokonce kvůli rozšíření rezervací přestěhovali celé vesnice. Do Roku tygra v roce 2022 chtějí počet zvířat zdvojnásobit.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí