zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podzemní plyn

15.06.2016
Ekologická auta
Podzemní plyn

Stlačený zemní plyn je jistě zajímavá pohonná hmota. Zážehový motor, je-li patřičně uzpůsoben, má díky vyššímu oktanovému číslu zemního plynu dokonce hladší chod než na benzin a díky nízké spotřební dani vychází zároveň levněji než klasická paliva. A neostrouhá ani ekologie, protože při spalování CNG vzniká méně škodlivin než při spalování benzinu.

Mezi překážky většího rozvoje CNG aut patří vedle stále ještě poměrně řídké sítě plnicích stanic také například problémy s vjezdem do uzavřených prostor. Neplatí to zdaleka jen u nás, třeba do Eurotunelu vás nevezmou, ať máte LPG nebo CNG. Zde to má určitou logiku, zemní plyn se sice volně rozptyluje, ale v tunelu pod mořem jaksi nemá kam. Zase jenom do tunelu... Naopak drtivá většina provozovatelů trajektů vás s autem na CNG na palubu vpustí, protože parkoviště, pokud nestojíte přímo pod širým nebem na palubě, jsou dobře odvětrávaná. Na západ od našich hranic nebývá problém ani s parkováním v podzemních nebo nadzemních uzavřených garážích různých obchodních či business center. Ale co u nás?

Trocha legislativy

V roce 2011 začala platit úprava znění vyhlášky 23/2008 Sb. § 21 odstavec 2, která místo striktního zákazu parkování vozidel na plyn v podzemních garážích uvádí podmínky, které parkování takových aut umožňují. Tím byl položen základ pro to, aby mohla auta na CNG v těchto prostorách parkovat, pokud provozovatel garáže instaluje potřebné odvětrávání a senzory úniku plynu. Přesto zůstal jeden legislativní problém, a to vyhláška 341 z roku 2002, která uváděla, že s vozidly na CNG nebo LPG je zakázáno do uzavřených garáží vjíždět, pokud není vjezd výslovně povolen. Jenže žádná značka ,,Vjezd vozidel na CNG povolen" neexistovala a neexistuje... Na začátku loňského roku však začala platit novela zákona 341/2014 Sb., ve které již tento bod není a parkování aut na CNG nebo LPG v podzemí neřeší ani příloha č. 11, která se vozidel na plyn týká. Vše je ponecháno na vyhlášce 23/2008 Sb. Pokud tedy není před vjezdem do parkovacích prostor zákazová značka, která vjezd automobilům na CNG či LPG zakazuje, pak je možno s těmito auty do daných prostor vjet a parkovat v nich. Problém je, že tento zákaz je i nadále téměř všude...

Celý článek naleznete v magazínu FLEET firemní automobily č. 3/2016

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí