zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První realizovaný offsetový projekt v programu SLEDUJEME/SNIŽUJEME CO2 začíná chránit klima

11.06.2016
Zemědělství
Klimatické změny
První realizovaný offsetový projekt v programu SLEDUJEME/SNIŽUJEME CO2 začíná chránit klima

Pilotní projekt dlouhověkého ovocného sadu v Blížkovicích na jihu Moravy, ověřený CI2, o. p. s., umožní odčerpat více než 180 tun CO2 z ovzduší. Jde o první český obecně prospěšný offsetový projekt, který umožňuje v rámci programu SLEDUJEME/SNIŽUJEME CO2 v ČR (dále Program) zapojeným podnikům podpořit konkrétní klimaochranné projekty v obcích. Tyto projekty podle zásady ,,pomáháme ostatním" v rámci Programu vyjadřují společnou klimatickou a společenskou odpovědnost podniků sledujících a omezujících své emise skleníkových plynů.

Projekt v Blížkovicích byl připraven společně s místní samosprávou a odborníky. CI2, o. p. s., jako garant Programu koordinovala jeho přípravu a realizaci, která proběhla v březnu a začátkem dubna 2016. Do projektu, jehož kapacita je aktuálně naplněna ze 79 procent, se letos mohou připojit finančním darem další zájemci, kteří chtějí podpořit snížení množství skleníkových plynů v ovzduší.

Na financování tohoto projektu se podílejí Městys Blížkovice (investor a správce), Skanska, a. s. (poskytnutým darem pro kompletní výsadbu a prvotní péči o 24 stromů) a několik dalších drobných dárců. Společnost Skanska, a. s. podpořila tento projekt v souladu s dlouhodobým úsilím snižovat emise skleníkových plynů a dopady své činnosti na přírodu a krajinu.

Do přípravy a realizace výsadeb se vedle zástupců Skanska, a.s. a CI2,o.p.s. zapojila místní komunita, občané i děti z místní základní školy. Žáci 4. třídy rovněž vymysleli pro sad jméno ,,Žlebouš", které bylo vybráno ze všech návrhů od místních občanů. Návrh výsadeb a jejich odbornou realizaci zajistila společnost Paměť krajiny, s. r. o.

Nový sad je založen tak, aby mohl minimálně 80 let přispívat k ochraně klimatu a současně sloužit občanům Blížkovic po několik dalších generací. Sad bude takto prospěšný nejen současným a budoucím obyvatelům Blížkovic, ale také okolní přírodě a krajině. Vysázené stromy budou kromě ochrany klimatu přímým odčerpáním oxidu uhličitého z atmosféry navíc plnit funkci estetickou, ekologickou a krajinotvornou. Spolu s výsadbami i nově založený luční porost podpoří podstatné zvýšení biodiverzity předchozí ekologicky nestabilní plochy v blízkosti čistírny odpadních vod.

Fotografie z offsetového projektu: https://www.zonerama.com/CI2ops/Album/1291567

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí