zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Synthesia chce do dvou let dokončit sanaci laguny železitých kalů

08.06.2016
Sanace, staré zátěže
Synthesia chce do dvou let dokončit sanaci laguny železitých kalů

Pardubická chemička Synthesia chce do dvou let dokončit sanaci laguny železitých kalů ve svém areálu. S odstraňováním této staré ekologické zátěže začala už v roce 2005, kvůli nedostatku peněz od státu však byly práce přerušeny. Synthesia také zvažuje, jak naložit s dalšími skládkami odpadních chemikálií, sdělil dnes ČTK člen představenstva společnosti a ředitel technicko-provozního úseku Tomáš Procházka.

K likvidaci zbývá ještě 4000 tun železitých kalů a 1100 tun znečištěné zeminy. Dosud bylo odstraněno 54.600 tun materiálu. "Dokončení sanace železitých kalů je nyní ve fázi přípravy zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele. Předpokládáme, že půjde o zakázku menšího rozsahu s dobou realizace do dvou let," uvedl Procházka. Náklady na sanační práce nechce odhadovat, vzejdou z tendru, bude je hradit ministerstvo financí podle takzvané ekologické smlouvy.

Vloni Synthesia dokončila likvidaci laguny 18.784 tun takzvané betasmoly. Tento zbytek z produkce 2-naftolu byl využit převážně energeticky. Spolu s betasmolou bylo dosud odvezeno také 119.627 tun železitých kalů a kontaminované zeminy.

V Synthesii stále leží zhruba milion tun starých ekologických zátěží. Patří mezi ně dvě skládky tuhých odpadních látek (STOH), laguna destilačních zbytků, retenční sedimentační nádrž Lhotka, laguna sádry a sedimentační jímka číslo 3. Stát v minulosti v souvislosti s privatizací garantoval, že společnosti poskytne na odstranění všech zátěží 3,12 miliardy korun, z nich zbývá ještě asi 2,7 miliardy. Likvidaci starých ekologických zátěží podle Procházky zdržuje nedostatek peněz a částečně i nepřipravené sanační projekty.

Chemička hledá možnosti, jak vyčištění areálu zjednodušit a zlevnit. Některé skládky chemikálií by zřejmě stačilo izolovat od okolního prostředí. "Byla zpracována a všemi zainteresovanými organizacemi odsouhlasena aktualizovaná analýza rizika pro část lokalit, ve které se jako nejrychlejší a nejlevnější řešení navrhuje jejich zabezpečení namísto úplné likvidace," uvedl Procházka. Následovat bude dlouhodobý monitoring případných průsaků do půdy a zpracují se další studie pro prováděcí projekt. Pro zbylé lokality se připravuje aktualizace analýzy rizik se stejným cílem, posoudit varianty řešení a jejich časovou a ekonomickou náročnost.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí