zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Lvově odpadková krize dospěla k nepokojům

12.06.2016
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
V Lvově odpadková krize dospěla k nepokojům

Až do potyček mezi rozhorlenými demonstranty a policisty vyústily problémy s nevyvážením odpadu ve Lvově na západě Ukrajiny. Policisté zabránili demonstrantům vtrhnout do budovy radnice, na místě bylo podle místních médií soustředěno na tisíc příslušníků pořádkových sil. Starosta Andrij Sadovyj obvinil z nepokojů krajní nacionalisty a poděkoval pořádkovým silám, že zabránily krveprolití. Lvov má jako bašta ukrajinského nacionalismu i celostátní význam.

Obyvatelé Lvova kritizují městské úřady za nečinnost a neschopnost vyřešit problémy s odpady. Ty vznikly kvůli požáru na skládce, kde nedávno zahynuli nejméně tři hasiči poté, co se při boji s plameny ocitli pod závalem. Čtvrtý člověk se dosud pohřešuje. Firma, která má odvoz odpadu na starosti, pozastavila svou činnost, protože skládka stále doutná. Radnice se domnívá, že požár mohl být dílem žhářů.

Zatímco demonstranti požadují demisi starosty, Sadovyj požádal prezidenta a premiéra, aby vyhlásili ve městě stav nouze.

Starosta vysvětlil koncentraci policejních sil tím, že od tajných služeb dostal varování, že hrozí násilné obsazení radnice. Policisté a příslušníci Národní gardy pak "zachránili situaci", když se krajní nacionalisté pokusili vzít radnici útokem.

"Neumím si představit, co by se stalo, kdyby uvnitř radnice nebyli policisté. Došlo by k velikému neštěstí, prostě by tekla krev," řekl Sadovyj podle agentury Interfax-Ukrajina.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí