zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Boru zmizela shořelá skládka, může tam být parkoviště

17.06.2016
Odpady
Sanace, staré zátěže
V Boru zmizela shořelá skládka, může tam být parkoviště

V Boru u Skutče se podařilo po pěti letech zlikvidovat skládku shořelých pneumatik. Odborná firma odstranila 3100 tun rizikového odpadu v tříměsíčním předstihu, než měla naplánováno. ČTK o tom informoval hejtman Martin Netolický (ČSSD). Obec zvažuje, že pozemek koupí a zřídí tam například parkoviště, řekl ČTK starosta Vlaďko Beneš.

Úložiště pneumatik a gumového těsnění shořelo v roce 2011. Oba majitelé skládky zkrachovali ani nezaplatili pokuty, které jim udělila Česká inspekce životního prostředí. Likvidaci nebezpečného materiálu nakonec zajistil kraj, který získal dotaci od Státního fondu životního prostředí. Celkové náklady jsou vyčíslené 24,5 milionu korun.

"Po vleklých debatách jsme museli vzít celou záležitost na svá bedra, jelikož panovala opodstatněná obava, že kdybychom tak neučinili, tak by tahanice nadále pokračovaly a dnes bychom se zřejmě stále dívali na ohořelé pneumatiky a jiné nebezpečné odpady," uvedl hejtman.

Obec nyní oslovila insolvenčního správce a zvažuje, že pozemky o velikosti zhruba 5000 metrů čtverečních koupí. Z bývalé skládky by mohlo být parkoviště se sociálním zařízením nebo dětské hřiště.

"Jsme oblast hojně navštěvovaná turisty. Určitě bychom pozemky využili. Ale ještě nevíme, jaké informace dostaneme od insolvenčního správce, vše je na začátku," dodal starosta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí