zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Ptačím parku na Náchodsku byl poprvé spatřen bobr evropský

26.06.2016
Chráněná území
 V Ptačím parku na Náchodsku byl poprvé spatřen bobr evropský

V Ptačím parku Josefovské louky na Náchodsku byl v jedné ze zátočin Staré Metuje poprvé spatřen bobr evropský. Správce parku Břeněk Michálek dnes ČTK řekl, že na objevení bobra v této lokalitě čekali několik let.

"Říkalo se, že se bobři zastavili na Orlici a byla jenom otázka času, kdy se dostanou až na Metuji. Dá se říci, že jsme jeho objevení čekali už dříve," poznamenal Michálek. Podél toku Staré Metuje je hodně měkkých dřevin, kterými se bobři přes zimu živí. "Nemůžeme zatím říci, že se v parku usídlí natrvalo, ale považujeme to za velmi pravděpodobné," uvedl Michálek. Bobří ohryzy již před několika měsíci pozoroval nad obcí Šestajovice proti proudu Staré Metuje.

Populace bobrů se v Česku v posledních letech rozrůstá, například loni v listopadu odborníci potvrdili, že se bobři po více než 185 letech usadili na Vltavě v Praze. Podle některých odhadů žije v tuzemsku přes čtyři tisíce bobrů evropských. S rostoucími počty bobrů, kteří mění díky budování hrází a kácení stromů okolní krajinu, se objevují i problémy. Po letech naprosté ochrany byly již vydány výjimky na jejich odstřel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí