zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chrudim: První veřejná lednice ve městě

01.07.2016
Odpady
Chrudim: První veřejná lednice ve městě

Je až neuvěřitelné, jak neudržitelně nakládáme s potravinami.

Konkrétně v Chrudimi je snaha toto plýtvání omezit prostřednictvím zavedení veřejné lednice, která byla v květnu otevřena v chrudimské Radoušově ulici. Celý projekt je inspirován foodsharingem (sdílením potravin), který funguje především v Berlíně; tam jsou k dispozici desítky podobných veřejných lednic. Nutno dodat, že veřejná lednice není primárně sociální projekt pomáhající lidem bez domova, za cíl si klade spojit lidi, kterým není obrovské plýtvání lhostejné, a povzbudit ostatní, aby jednali stejně. Není pravidlem, že musí člověk něco přinést, aby si mohl nějakou jinou potravinu odnést.

Lednice je k dispozici veřejnosti zatím jen třikrát v týdnu. Do lednice se mohou dávat potraviny, u kterých nebyl porušen obal.

V bývalém kadeřnictví v Radoušově ulici, kde je lednice umístěna je k dispozici i freeshop, který funguje obdobně jako veřejná lednice, avšak v něm budou kolovat běžné předměty, jež mohou ještě někomu posloužit.

V kanceláři je k využití i počítač, do kterého lze nahrávat hudbu nebo fotografie či videa jako vzkaz ostatním lidem. Počítá se i s knihovničkou odborné literatury.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí