zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Představujeme finalisty letošní soutěže o ekologického Oskara - Energetické úspory v obci Haňovice

11.08.2016
Energie
Odpady
Zemědělství
Osvětlení
Urbánní ekologie
Představujeme finalisty letošní soutěže o ekologického Oskara - Energetické úspory v obci Haňovice

V malé obci Haňovice na Hané se díky spolupráci s místními firmami podařilo snížit množství spotřebované energie, odstranit černé skládky i vyměnit veřejné osvětlení

V přípravě je navíc projekt skleníků pro pěstování zeleniny, který obci přinese až 35 nových pracovních míst.

Na počátku aktivity, která v posledních letech zlepšila životní prostředí a snížila náklady města, stála v roce 2011 bioplynová stanice. Tu v obci postavilo místní zemědělské družstvo. Energie vyrobená v bioplynové stanici se využívá nejen pro areál družstva nebo plánovanou halu na výrobu drátů do 3D tiskáren, ale také v objektech obce. Teplovod z bioplynové stanice vytápí za symbolickou cenu prostory kulturního domu, obecního úřadu, knihovny a dalších společenských míst. Ročně díky tomu obec ušetří na nákupu plynu asi 400 tisíc korun.

Vedle bioplynové stanice realizovala obec Haňovice rovněž další opatření s cílem lépe chránit přírodu a životní prostředí. Kromě výměny veřejného osvětlení za úsporná LED svítidla a zářivky proběhl v letech 2013-2015 v obci projekt odstranění ložiska škodlivých látek, který ohrožoval zásoby vody v obci. Díky řadě opatření nedošlo ke kontaminaci prameniště spodních vod, které slouží k zásobování téměř poloviny okresu Olomouc.

Vůbec největší projekt v obci, který je ojedinělý také na poměry celé České republiky, je aktuálně před dokončením. Místní zemědělské družstvo v obci staví 3 hektary skleníků o výšce 7,5 metru, které budou sloužit k pěstování rajčat. Výroba by měla pokrýt zhruba 2-3 % spotřeby tuzemského trhu. K provozu skleníků bude využita zůstatková energie z bioplynové stanice a hotové skleníky budou pro obec znamenat vznik 30 až 35 nových pracovních míst.

Pokud Vás aktivity obce Haňovice zaujaly, můžete jí dát hlas a podpořit ji tak v boji o celkové vítězství v letošním ročníku soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií budou představeni v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize. Hlasovat můžete až do 30. září 2016 na www.ekologickyoskar.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí