zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Představujeme finalisty letošní soutěže o ekologického Oskara - Ekotým školáků ze základní školy ve Zbirohu

25.07.2016
Zemědělství
Ekologické vzdělání a výchova
Představujeme finalisty letošní soutěže o ekologického Oskara - Ekotým školáků ze základní školy ve Zbirohu

Žáci základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu dokazují, že velké věci může člověk udělat již v raném věku

Za vším stojí jejich Ekotým čítající 36 žáků. Ten je unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody a úsporu energií, ale také tím, že si jeho členové sami získávají finance na svou činnost.

Malí šikulové z Ekotýmu sami vymýšlejí i realizují projekty na ochranu přírody a úspor energií. Spolupracují přitom s učiteli, vedoucí školní jídelny, ale i se starostou města Zbirohu. Ve své škole začali výzvou o šetření vodou, tříděním odpadu nebo třeba výsadbou stromů. Později zajistili úsporné žárovky i kohoutky k umyvadlům a v prostorách školy s pomocí pedagogů vybudovali též dvě čítárny.

Aktivity Ekotýmu se však netýkají pouze školy - žáci přispívají k lepšímu prostředí i v celé obci, kde žijí. Informují veřejnost o globálních problémech a loni se zaměřili také na zavedení opatření, která vedou ke snížení počtu aut zajíždějících ke škole. V kampani motivovali své spolužáky, aby do školy chodili pěšky nebo jezdili na kole či koloběžce.

Ekotým bere zodpovědně rovněž finanční stránku projektu. Peníze děti získávají vlastními aktivitami v rámci Ekotýmu, a to prodejem usušených bylinek, čajových směsí a marmelád ze školní zahrady, jež je inspirací pro mnohé učitele z jiných škol. Veškerý zisk žáci používají k financování ekoaktivit, chovu kuřat a podpoře různých charitativních projektů, které pomáhají přírodě i lidem nejen v Česku, ale též v zahraničí. Díky získaným penězům mohli například též adoptovat ohrožené mořské želvy na Borneu.

Pokud Vás sympatický školní ekotým zaujal, můžete mu dát hlas a podpořit ho tak v boji o celkové vítězství v letošním ročníku soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií budou představeni v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize. Hlasovat můžete až do 30. září 2016 na www.ekologickyoskar.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí