zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Představujeme finalisty letošní soutěže o ekologického Oskara - Secesní vila v pasivním standardu

09.08.2016
Ekologické stavění, bydlení
Vytápění, zateplení
Představujeme finalisty letošní soutěže o ekologického Oskara - Secesní vila v pasivním standardu

Secesní vilu v Poděbradech se podařilo přestavět v moderní polyfunkční dům, aniž by ztratila svůj půvab z roku 1907

Lidé tak mohou navštívit tělocvičnu, kavárnu nebo pokrokově bydlet v prostorách z počátku minulého století. Historická budova navíc funguje podle principů pasivního domu. Unikátní postup rekonstrukce je možné použít pro stavby v historických centrech měst.

Rekonstrukce historických objektů podle principů pasivního domu patří k nejobtížnějším disciplínám. Ve starobylých centrech měst a v památkově chráněných zónách musí zůstat původní vzhled budovy neporušený. V Poděbradech se podařilo zachovat podobu secesního rodinného domu a přitom vyřešit venkovní i vnitřní zateplení.

Vila je ukázkovým řešením rekonstrukce secesní stavby, které lze využít u dalších historických budov. Díky kombinaci různých materiálů zahrnující pálené cihly, panely z lisované slámy nebo třeba aerogelovou izolaci dosáhl dům dokonce pasivního standardu. Pomocí rekuperačních jednotek je zajištěno zásobování vnitřních prostor čerstvým vzduchem s využitím odpadního tepla. Tmavé místnosti přirozeně osvětlují světlovody a dešťová voda zachycovaná v nádrži pod terénem dvora se používá pro zavlažování a další technické činnosti.

Lidé se mohou v prostorách vily setkat jak s původními materiály, tak s nově použitými ekologickými surovinami, jako jsou hliněné omítky, marocké štuky, ekopanely nebo dřevěné podlahy. První dvě patra patří komerčním prostorům nabízejícím zdravé stravování, kavárny, masáže nebo cvičení. Třetí podlaží je určeno modernímu bydlení s nádechem historie.

Pokud Vás projekt pasivní secesní vily zaujal, můžete mu dát hlas a podpořit ho tak v boji o celkové vítězství v letošním ročníku soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií budou představeni v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize. Hlasovat můžete až do 30. září 2016 na www.ekologickyoskar.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí