zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Proběhla Letní škola Zdravých měst 2016 - finance, kvalita, bydlení, zdraví a udržitelný rozvoj

15.07.2016
Urbánní ekologie
Proběhla Letní škola Zdravých měst 2016 - finance, kvalita, bydlení, zdraví a udržitelný rozvoj

Na 140 zástupců měst a obcí zapojených do Národní sítě Zdravých měst ČR, ale i dalších zájemců se v chrudimském Muzeu zúčastnilo Letní školy Zdravých měst 2016. Mezi hlavní témata patřily finanční zdroje, kvalita úřadů, udržitelný rozvoj, problematika dostupného bydlení, bezodpadové hospodářství, kvalita života seniorů či ocenění pro mladé, co se nebojí velkých cílů. Účastníky uvítal chrudimský starosta a současně místopředseda Petr Řezníček a předseda NSZM Petr Hermann. Dopolední blok uvedl Petr Valdman, ředitel Státního Fondu životního prostředí s velmi zajímavou prezentací, která se týkala aktuálních možností finanční podpory pro obce a města. Detailně představil aktuálně běžící i připravované dotační výzvy Operačního i Národního programu Životní prostředí. S informacemi k asociaci vystoupil ředitel NSZM Petr Švec, zdůraznil témata strategické plánování a řízení či provázanost programů MA21 a Smart City. Zároveň pozval účastníky na akce, které se chystají v nejbližší době a vyvrcholí prosincovou konferencí Udržitelné město, kde své inspirace postupy představí nejpokročilejší města a obce. K systémovému nastavení MA21 a jejímu zakotvení v mezinárodních i národních dokumentech navázala Marie Petrová z Ministerstva životního prostředí. Zabývala se aktualitami k financování aktivit MA21 či výstupy z 8. konference evropských udržitelných měst, která se konala ve španělském Bilbau.

Velmi zajímavý blok věnovaný systematické podpoře zdraví a udržitelného rozvoje zahájil Jan Holčík z Ústavu pro zdravotní gramotnost, který se věnoval předpokladům pro kvalitní život ve zdravých podmínkách. Ve své prezentaci vysvětlil, co je zdravotní gramotnost, proč je důležitá a o čem vypovídají výsledky jejího prvního měření v ČR. Rovněž zdůraznil důležitost role veřejné správy a zejména obcí v péči o zdraví. Navázal Jan Mareš z Úřadu vlády, který zhodnotil aktuální práce na nově vznikající strategii ČR 2030 a zdůraznil, že participace je základem úspěšného vládnutí.

V části věnované burze nápadů se představili zástupci Zdravých municipalit Praha 7, Štětí, Chrudim a Prachatice s inspirativními řešeními problematiky odpadů, resp. dostupného bydlení, spolupráce s městským architektem, územního plánování, podporou města v řešení seniorské otázky či oceněním DofE - pro mladé lidi, kteří se nebojí velkých cílů. Účastníci velmi dobře hodnotili akci po obsahové i organizační stránce.

Další dva dny navázaly 3 paralelní intenzivní tréninkové bloky na témata spolupráce s médii, kompetenční modely, projektové řízení, s těmi, kteří s programem Zdravé město začínají, jsou řešeny detailně řešeny metodické postupy či konkrétní praktické dotazy.

Děkujeme všem prezentujícím a účastníkům za inspirativní atmosféru a hostitelskému Zdravému městu Chrudim za skvěle připravené organizační zázemí celé akce.

Přednesené prezentace a fotodokumentace z akce budou v nejbližší době k dispozici na: www.nszm.cz/ls2016.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí